Nadchodzi Dzień Dziecka. To doskonała okazja, by rodzice sprawili swoim dzieciom prezent w postaci wspólnej wyprawy na widownię legnickiego teatru. Znana na całym świecie baśń w efektownej konwencji spektaklu familijnego grana będzie w niedzielę 5 czerwca o 12.00 na Dużej Scenie. Ostatni raz w tym sezonie!

 

 

 

Określając swój spektakl jako widowisko familijne legniccy twórcy wyraźnie podpowiadają, że zrealizowali przedstawienie z gatunku tych, które z równą przyjemnością obejrzeć mogą zarówno dzieci, jak i towarzyszący im dorośli. Recenzenci dodali jeszcze jedno, zasadnie zauważając, iż mamy do czynienia z jedną z najciekawszych propozycji tego rodzaju, jakie w ostatnich latach powstały na dolnośląskich scenach.

U źródeł sukcesu jest wydana w 1979 roku powieść fantasy dla dzieci i młodzieży, która błyskawicznie stała się światowym bestsellerem tłumaczonym na wiele języków, porównywalnym wyłącznie z późniejszym od niej cyklem przygód Harry’ego Pottera. Na jej podstawie w roku 1984 nakręcony został film, kinowy przebój sprzed ćwierćwiecza, i teledysk z hitową piosenką Limahla („The Neverending Story”). I właśnie śladem filmowej adaptacji powieści podążyli twórcy scenariusza legnickiego przedstawienia.

Chłopiec o imieniu Bastian (Wojciech Kowalski), pełen kompleksów półsierota i mól książkowy prześladowany przez rówieśników, ucieka przed otaczającym go nieprzyjaznym światem w krainę marzeń i wyobraźni. Pomaga mu w tym magiczna księga podsunięta przez antykwariusza (Robert Gulaczyk), która przenosi chłopca w baśniowy świat Fantazjany. Już jako Atreju (Bartosz Bulanda), zgodnie z zasadami gatunku, otrzymuje zadanie ocalenia krainy, która pogrąża się w nicości z powodu tajemniczej choroby panującej w niej Dziecięcej Cesarzowej (Magda Biegańska).

Jak to w baśniach bywa, kluczowym motywem napędzającym akcję przedstawienia jest pełna niebezpieczeństw długa podróż, odbycie której jest próbą charakteru - wymaga odwagi, wiary w powodzenie misji, pokonania przeszkód i przeciwników, ale przede wszystkim przezwyciężenia własnych słabości.

Przeniesienie widza w świat baśni i zamieszkujących go niezwykłych postaci stał się dla legnickich twórców doskonale wykorzystaną okazją do pokazania potęgi żywego teatru i jego środków inscenizacji: kostiumu, scenografii, ruchu, światła (z elementami teatru cienia) i muzyki. Będziemy także świadkami efektownych popisów umiejętności aktorów z elementami żonglerki, szczudlarstwa i śpiewu.

  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „Śmiejemy z baśniowych stworów (najgłośniej z Pawła Wolaka w roli misia w sukience), zachwycamy się pięknym rumakiem Artaksem (Katarzyna Dworak), drżymy ze strachu i obrzydzenia na widok pająka (Robert Gulaczyk). Kiedy Artaks tonie w bagnach, razem z Atreju chcemy krzyczeć z rozpaczy i nie osłabia tego fakt, że bagno zostało zrobione z połyskliwej materii. Gdy Prastara Morla (Małgorzata Urbańska) wypuszcza ze swojego cielska serię niepokojących odgłosów, odruchowo zatykamy nosy. Klaszczemy, kiedy na scenie odbywa się pojedynek na rymy między śpiewającą Południową Wyrocznią (Joanna Gonschorek) a rapującym Atreju (Bartosz Bulanda). Podróż do Fantazjany dla każdego staje się wielką przygodą. Rozgrywa się w rytmie, który nie pozwala na złapanie oddechu, a aktorzy grają w zapamiętaniu, tak jakby naprawdę chcieli uratować świat przed nicością. I coś tu jest na rzeczy - wystawiając tę baśń fantasy przy użyciu bardzo tradycyjnych środków, walczą o ocalenie własnego języka, który, na przekór światu, wciąż posługuje się metaforą”.Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Duża Scena
Michael Ende
Niekończąca się opowieść

adaptacja: Paweł Palcat i Robert Urbański
opieka reżyserska: Anita Poddębniak
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Andrzej Janiga
ruch sceniczny: Aneta Zwierzyńska
premiera: 9 października 2010 r.

Obsada: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Wojciech Kowalski, Paweł Palcat i Paweł Wolak.

Spektakl w niedzielę 5 czerwca o godz. 12.00
bilet: 14 zł (dla dzieci) i 20 zł (dla dorosłych)
rezerwacja: tel. 76-72-33-505 lub elektronicznie bilety©teatr.legnica.pl
(żuraw)