Znana w kilkuletniej pracy dla legnickiego teatru Anna Wieczur-Bluszcz dokonała radiowej adaptacji sztuki, którą w 2006 roku wyreżyserowała na scenie Modrzejewskiej. „Mizantrop” dziś (w niedzielę 29 maja) w Teatrze Polskiego Radia. Początek o 21.05. W jednej z ról Przemysław Bluszcz.

Główny bohater – Alcest. Młody, zamożny szlachcic otoczony szacunkiem mężczyzn i mający powodzenie wśród kobiet. Jest to natura szlachetna: prawość, szczerość, prostota, bezinteresowność - to jej znamienite cechy. Żywi wobec ludzi uczucie pogardy, jest złośliwy i krytyczny, a przede wszystkim niezłomny w kwestii zasad. We własnym wyobrażeniu jest chodzącą prawdą.

Ponieważ Molier tworzył ludzi prawdziwych, a nie ideały, Alcest ma też swoje wady. Jego stałość zasad przechodzi w upór, godność w dumę, prawdomówność w brak delikatności, brakuje mu krytycyzmu wobec siebie. Niesłusznie oskarżony wzbrania się przed powszechnym wówczas zabieganiem o poparcie wśród sędziów w swoim  procesie. W konsekwencji okazuje się szlachetnym wariatem.

Ten wróg realnego i grzesznego świata zakochuje się jednak ślepo w powierzchownej, błyskotliwej i zalotnej Celimenie. Namiętność sprawia, że dumny i drażliwy Alcest jest przez nią wodzony za nos wśród zgrai jej licznych adoratorów. Alcest staje się równocześnie komiczny i dramatyczny, wzniosły i śmieszny.

„Mizantrop” powstał pod wpływem osobistych doświadczeń Moliera z bytności na salonach, gdzie go zapraszano po sukcesach swoich wcześniejszych sztuk. Dramatopisarz musiał ustawicznie rywalizować z innymi autorami, bronić się przed krytykami jego dzieł, by zachować przychylność władcy i dworu. Poza tym był tam traktowany jako człowiek gorszy od szlachetnie urodzonych - nosił jedynie honorowy tytuł tapicera i pokojowca Jego Królewskiej Mości.

Dodatkową inspiracją dla wątku miłosnego sztuki były małżeńskie doświadczenia Moliera. Jego żona, aktorka Armanda, była niezwykle piękna i popularna; jej kolejne występy zyskiwały jej nowych wielbicieli, z których wielu wywodziło się właśnie ze szlachty. Sceny, w których cierpiący z zazdrości Alcest czyni Celimenie wyrzuty, po czym ustępuje, urzeczony jej zręcznością i urodą, zawierają silny ładunek autobiograficzny.

Adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, muzyka Łukasz Matuszyk.

Obsada: Wojciech Malajkat, Przemysław Bluszcz, Grzegorz Damięcki, Katarzyna Herman, Grażyna Barszczewska, Wiktoria Gorodeckaja, Maria Niklińska, Damian Damięcki, Marcin Troński, Jan Kulczycki, Arkadiusz Janusiak.

(żuraw)