Po raz pierwszy specjalny autobus przejedzie dziś (w sobotę 28 maja) przez Lubin i zabierze lubinian na przedstawienie teatru do Legnicy. Za transport nie będzie trzeba zapłacić wiele, bo jedynie symboliczną złotówkę. Przypomina i zaprasza Marta Czachórska.

Autobus zawiezie widzów na scenę na Nowym Świecie na jedno z pierwszych popremierowych przedstawień „Kochanków z Werony” w reżyserii Jacka Głomba (legnicka premiera odbyła się 20 maja).

Organizatorem pierwszej autobusowej wyprawy do teatru jest jeden z najwierniejszych jego przyjaciół, emerytowany lubiński polonista profesor Ludwik Gadzicki.

Jeśli ktoś chciałby się wybrać tym specjalnym autobusem do legnickiego teatru, wystarczy, że stanie o odpowiedniej godzinie na którymś z wyznaczonych przystanków. Trzeba wypatrywać pojazdu z wywieszonym plakatem reklamującym spektakl. W środku będzie z pewnością siedział Ludwik Gadzicki.

Autobus wyruszy o 17.40 z pętli na Ustroniu, potem, około 17.55 zatrzyma się koło Technikum nr 1, a o 18.20 na Przylesiu na ulicy Legnickiej.

Wsiadając do autobusu nie trzeba nic płacić. Za to bilet do teatru kosztował będzie o 1 zł więcej, czyli za normalny trzeba będzie zapłacić zamiast 25 zł – 26 zł, a za ulgowy 16 zł, a nie 15 zł.

Po zakończeniu spektaklu ten sam autobus odwiezie lubinian do domu.

Jeśli eksperyment się powiedzie, teatralne autobusy pojawią się także w innych dolnośląskich miastach, np. w Chojnowie, Złotoryi, Jaworze, Bolesławcu. Profesor Gadzicki planuje już drugą autobusową wyprawę z Lubina na jeden z czerwcowych spektakli „III Furie” w reżyserii Marcina Libera, który grany będzie na legnickiej Scenie na Piekarach.

(Marta Czachórska, „Teatralny autobus”, www.lubin.pl, 28.05.2011)