Wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki i legnicki Teatr Modrzejewskiej zapraszają już teraz na wrześniowy festiwal teatralny. Jak zapowiadają organizatorzy, wyróżnikiem będzie nie tylko różnorodność propozycji, ale i niska cena biletów. Zapowiada Tomasz Woźniak.

Za zaledwie 275 tys. zł zorganizowany zostanie Festiwal Teatru Nie-Złego. Jak przyznają organizatorzy to niewielka kwota na tak wielkie przedsięwzięcie.

- Próbowaliśmy zaprosić niemiecko-żydowski teatr, ale musieliśmy im odmówić, gdy podali nam koszt ich zaproszenia – wyjaśnia koordynatorka projektu Katarzyna Knychalska. - Koszt okazał się większy od łącznych kosztów zaproszenia pozostałych sześciu zespołów teatralnych. A my chcemy pokazać, że nie trzeba dużych pieniędzy, by zorganizować duże przedsięwzięcie.

Ceny biletów na spektakle też nie powinny być drogie. Organizatorzy szacują, że ok. 25 do 50 zł. Natomiast dwa wydarzenia będą zupełnie za darmo: pierwszy w Legnicy koncert zespołu Kapela ze Wsi Warszawa i spektakl „Ziemia Ulro – zakazane obrzędy” teatru Asocjacja 2006 z Poznania.

- Stawiamy na oryginalność, różnorodność i wyjątkowość prezentowanych przedstawień – wyjaśnia Knychalska. - Szukaliśmy zespołów, dla których ważna jest sama pasja grania i umiłowanie sztuki teatralnej.

Na scenie zobaczymy więc wyjątkowy teatr Korez z Katowic, którego sztuki grane są w gwarze śląskiej, Divaldo Alfę z Pilzna – czeski teatr lalek, który przedstawi w sensacyjnej formie „Trzech Muszkieterów”, surrealistyczny teatr Cinema z Michałowic, teatr tańca Dada von Bzdulow & SzaZa z Gdańska czy pospolite ruszenie artystów, czyli grupę Asocjacja. Gospodarze, czyli legnicki teatr wystawi swoją premierową „Próbę Orkiestry”, ale największym, także organizacyjnie przedsięwzięciem będzie spektakl Teatru Witkacego z Zakopanego „Bal w operze”. - Wystarczy dodać, że na scenie jednocześnie będzie grało aż siedmiu muzyków jazzowych – dodaje Knychalska.

Festiwal potrwa od 22 do 25 września. - Już teraz szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w organizacji festiwalu – informuje Marta Pulter z Fundacji Teatr Nie-Taki.
Szczegóły na www.teatr-nie-taki.pl

(Tomasz Woźniak, „Będzie Nie-zły festiwal”, www.otolegnica.pl, 9.05.2011)