- Nie chcemy powielać mód i przyzwyczajeń festiwalowych z innych imprez teatralnych, które odbywają się w Polsce. Nie będzie tych samych artystów, nie będzie jury i nagród. Zaprosiliśmy artystów, którzy w naszym przekonaniu są oryginalni i bardzo dobrzy warsztatowo - mówi koordynatorka festiwalu Katarzyna Knychalska.

Impreza ma wypełnić lukę po zawieszonym przez legnicki Teatr Modrzejewskiej festiwalu "Miasto".

Na festiwal zaproszono siedem zespołów teatralnych z Polski i Czech; oprócz tego spektakl przygotował jeden z organizatorów imprezy - legnicki Teatr Modrzejewskiej. "Postawiliśmy przede wszystkim na różnorodność estetyczną, którą reprezentują te teatry" - mówiła Knychalska.

Organizatorzy podkreślają również, że ma to być festiwal przede wszystkim dla mieszkańców Legnicy, nie zaś wyłącznie dla "środowiska związanego z teatrem".

Festiwal zainauguruje spektakl legnickiego Teatr Modrzejewskiej "Próby orkiestry". Pokazany zostanie w Lubinie (Dolnośląskie), a jego fabułą będzie historia zagłębia miedziowego, opowiedziana poprzez historię orkiestry górniczej.

Na festiwalu będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Nie mówię tu o miłości" (na zdjęciu) Teatru Cinema z Michałowic czy przedstawienie teatru lalek Divadlo Alfa z Pilzna. Oprócz spektakli w programie imprezy znalazły się również warsztaty teatralne i koncerty.

Organizatorem festiwalu jest legnicki Teatr Modrzejewskiej oraz Fundacja Teatr Nie-Taki.

(źródło: e-teatr, „Legnica. Nowy Festiwal Teatru Nie-Złego”, PAP, 9.05.2011)