Reżyser Jarosław Tumidajski swój scenariusz według tragikomedii Juliusza Słowackiego zatytułował "Fantazy/Niepoprawni" i traktuje go jako drugą część tryptyku, który zapoczątkował "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Niedzielną (27 lutego) premierę w legnickim teatrze zapowiada Krzysztof Kucharski.

Zamknie ten jego zamysł inscenizacja "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w Gdańsku. Całość pomyślana jest jako rozmowa o Polsce, polskości i Polakach współczesnych oraz historycznych mitach.

Po sarkastycznym i mocno ironizującym "Trans-Atlantyku" w "Fantazym" znalazł Tumidajski niemal groteskowy dystans do owych romantycznych symboli polskiej duszy narodowej. Polacy nie wyciągnęli jednak żadnej nauki z przewrotnie narysowanych przez wieszcza Juliusza portretów, z tego patriotycznego nadęcia i tysięcy fałszywych póz przybieranych na pokaz, żeby wszyscy zobaczyli, jacy my jesteśmy wspaniali i szlachetni.

Czy zmieni coś w nas przypomnienie tych wszystkich bogoojczyźnianych sosów? Pewnie nie. Ale ciągle trzeba próbować wstrząsać tą zafałszowaną mentalnością, choćby naszych pseudopolityków. Tyle że oni do teatru chodzą rzadko i przeważnie nic z tego, co oglądali, nie rozumieją, bo mają swoją "politykę" dla narodowego Ciemnogrodu.

Po przewrotnym ujęciu powieści Gombrowicza, w której symbolami zamiast białych orłów były czarno-białe bociany, Tumidajski zebrał niemal same dobre recenzje. Czym nas zaskoczy w "Fantazym", przekonamy się już w najbliższą niedzielę. Autorem scenografii jest Mirek Kaczmarek, a muzyczne komentarze i tło wygrał sam reżyser, podobnie jak do "Trans-Atlantyku".

W legnickim spektaklu w roli hrabiego Fantazego Dafnickiego zobaczymy Grzegorza Wojdona, a jego kochankę hrabinę Idalię zagra Magda Biegańska. Hrabiostwo Respektów, których Fantazy zamierza szlachetnie ocalić przed finansową ruiną, na scenie stworzy duet - Anita Poddębniak i Paweł Wolak, a ich córką Dianą będzie Magda Skiba. Ważną dla intrygi postać Majora zagra Bogdan Grzeszczak, a jego bohaterskiego pod-opiecznego Jana - Bartosz Bulanda. Stelką będzie Zuza Motorniuk, a Rzecznickim Paweł Palcat.

Premiera w najbliższą niedzielę, 27 lutego, a następne spektakle od 1 marca (wtorek) do 4 marca (piątek) *.

(Krzysztof Kucharski, „Niepoprawni w „Fantazym””, Polska Gazeta Wrocławska, 24.02.2011)

* spektakle przedpołudniowe o godz. 11.00; najbliższe spektakle wieczorne o godz. 19 od piątku 4 marca do niedzieli 6 marca. Wszystkie na Dużej Scenie Teatru Modrzejewskiej.