Animatorka i koordynatorka teatralnego Ośrodka Nowy Świat w Legnicy uznana została za najaktywniejszego animatora kultury w rywalizacji dolnośląskiej. Za najlepszego animatora kultury z Wrocławia uznany został: Jarosław Skóra. Laureaci konkursu prowadzonego przez portal G-punkt otrzymali statuetki wykonane przez Grupę WZOROWO oraz czek w wysokości 1500 złotych.


Werdykt kapituły w konkursie Szczyt Kultury dla najlepszego animatora Kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska

Kapituła w składzie: Maja Zabokrzycka – przewodnicząca kapituły - redaktor naczelna G-Punkt.pl, Jakub Żary – Akademickie Radio LUZ, Magdalena Talik–Kulturaonline.pl, Julia Spychalska – tuWroclaw.com, Anna Wydra – Punkt Informacji Kulturalnej, Marcin Szewczyk - redaktor naczelny dlaStudenta.pl, Radosław Miszczak – Poka Poka – koperta kulturalna, Roland Zarzycki – Wrocław 2016 przyznała nagrodę Szczyt Kultury w dwóch kategoriach.

Za najlepszego animatora kultury z Wrocławia uznany został: Jarosław Skóra

Uzasadnienie werdyktu:

Jarosław Skóra został wyróżniony za idealizm i poczucie misji w rozbudzaniu miłości do kina wśród młodych wrocławian. Rozpropagował wśród nich wymierającą formułę DKF-u, docierając do środowisk, które z kulturą i ambitnym kinem mają rzadko styczność .

Kapituła pragnie docenić upór i inwencję, dzięki którym z szeregowego pracownika Multikina doszedł do stanowiska, na którym współodpowiedzialny jest za kształtowanie programu artystycznego, w tym poszerzenie go o ambitne kino europejskie oraz Akademię Filmową, skierowaną do młodzieży.

Jarosław Skóra przyczynia się również do budowania tożsamości i rozbudzania świadomości historycznej projektem „Kadry Wrocławia” – pokazy filmów dokumentalnych z Breslau oraz ciekawych wyimków z wrocławskiego, mało znanego dorobku filmu fabularnego.

Redakcja portalu G-punkt.pl przyznała również honorowe wyróżnienie Karolowi Pęcherzowi, za polot, nonszalancję i działanie na rzecz wyprowadzenia poezji z kulturalnej niszy.

Honorowe wyróżnienie zostało także Bożenie Pytel za niezwykłe działanie w niezwykłym miejscu. Skupianie ludzi kultury wokół świdnickiego Kościoła Pokoju, organizację licznych wernisaży, koncertów i warsztatów oraz koordynację projektu "Dolnośląski szlak UNESCO".

Za najlepszego animatora kultury z Dolnego Śląska uznana została: Magdalena Pietrewicz.

Za zdecydowanie i determinacje by pozostać w rodzinnej Legnicy, choć to niełatwa arena działań dla młodych ludzi. Działaczka związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Za konfrontowanie legniczan z trudną historią miasta oraz animowanie dialogu międzykulturowego. Inicjatorka Ośrodka Nowy Świat, miejsca, które kumuluje energię i chęć działania zarówno mieszkańców miasta, jak i zagranicznych grup młodzieży. Tym samym stwarza jedyny ośrodek kultury niezależnej, realizując w nim niestandardowe formy animacji.

Nie ustaje w staraniach by do skostniałych struktur miejskich wprowadzić trochę kulturalnego fermentu. Swoimi działaniami, jak projektem „Pomnik Przyjaźni”, uwrażliwia na punkty zapalne w historii Legnicy, wciąga w nie młodych mieszkańców miasta.

Laureaci otrzymali statuetki wykonane przez Grupę WZOROWO oraz czek w wysokości 1500 złotych.

(red. „Szczyt Kultury 2010 przyznany!”, www.g-punkt.pl, 23.02.2011)