W tym roku Teatr Modrzejewskiej w Legnicy będzie miał więcej pieniędzy na wydatki. Jego dyrektor znalazł też nowe ruiny na Zakaczawiu, w których będzie realizowane poważne przedsięwzięcie artystyczne – pisze Jan Falkowski w najnowszym numerze Konkretów.pl. Mowa o spektaklu „Łemko” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, który otworzy I Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto”.

Dyrektor Jacek Głomb liczy w tym roku na kilkaset tysięcy złotych dodatkowych dotacji dla swojej placówki. W jego pojęciu kilkaset oznacza od 300 do 900 tys. zł. Wiele zależy jednak od hojności urzędu marszałkowskiego. W tym roku władze miasta przekazały 2,4 mln zł na teatr. Jego „przyjaciel” KGHM - 200 tys. zł. Ponadto wystosowano pięć wniosków na realizację projektów artystycznych do Ministerstwa Kultury. Dyrekcja liczy na ich pozytywne rozpatrzenie.
- Część dotacji przekażę na podwyżki płac dla pracowników - mówi Jacek Głomb.

W ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Miasto” legnicki teatr zamierza wystawić opowieść polsko-ukrańsko-łemkowską. Ma to być opowiadana przez starszego Łemka historia o trudnych relacjach między tymi nacjami. Inscenizacja taneczno-muzyczna będzie realizowana w nowo wyszukanych ruinach na Zakaczawiu. Mieścił się tam przed wojną teatrzyk variete. Później magazyny nieistniejącej już firmy Legpol.

(Jan Falkowski,  „Pieniądze w „ruinę”, Konkrety.pl, 28.02.2007)