- Siódemka w dacie przyniosła nam szczęście. Wszystko wskazuje, że będzie to wreszcie dobry rok dla finansów naszego teatru. Jeśli nie zawiedzie nas minister kultury, to łączna kwota dofinansowania naszej sceny w roku 2007 może wzrosnąć o blisko milion złotych – powiedział na poniedziałkowej (26 lutego) konferencji prasowej dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.Nadal główny ciężar utrzymania legnickiej sceny ponosi samorząd legnicki. Zgodnie z uchwalonym budżetem na rok 2007 dotacja dla teatru będzie utrzymana na poziomie 2,4 mln zł i zostanie powiększona o 100 tys. zł z przeznaczeniem na organizację wrześniowego I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”.

Wzrośnie kwota, którą dofinansowuje legnicki teatr budżet województwa dolnośląskiego. Po ostatnich poprawkach Teatr Modrzejewskiej otrzyma w bieżącym roku 900 tys. zł na działalność (o 250 tys. zł więcej niż w roku 2006) i dodatkowo 100 tys. zł na Festiwal. Wszystko za sprawą porozumienia o współprowadzeniu teatru, które w grudniu 2005 zawarli prezydent Legnicy i marszałek Dolnego Śląska.

- Warto to odnotować, bo nieczęsto się zdarza, że deklaracje polityków mają pokrycie w konkretach. A tak jest w tym przypadku. Przedstawiciele zarządu województwa obiecali nam znaczące wsparcie w bieżącym roku i dotrzymali słowa, a co więcej dadzą nam więcej niż pierwotnie deklarowali. Nie są to jeszcze kwoty marzeń, ale dla naszej ubogiej sceny to bardzo poważne pieniądze – cieszył się Jacek Głomb.

W bieżącym roku podwoi się (do 200 tys. zł) kwota, którą  ramach umowy sponsorskiej przekaże teatrowi KGHM Polska Miedź S.A. - Głęboko wierzę, że na tym nie koniec i że to początek drogi, której finałem będzie objęcie nas długofalowym kulturalnym sponsoringiem strategicznym przez miedziowy koncern. Liczę też na deklarację wsparcia Festiwalu, którą mamy od przedstawicieli Fundacji „Polska Miedź” – zauważył dyrektor teatru.

O tym jednak czy budżet teatru znacząco wzrośnie zadecyduje jednak minister kultury, który w latach 2004-2005 wspierał legnickie projekty artystyczne kwotą 800-900 tys. zł rocznie. Tąpnięcie nastąpiło w ubiegłym roku, w którym skończyło się na dotacji 100 tys. zł oraz na dofinansowaniu (64 tys. zł) udziału teatru w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Lit Moon” w Santa Barbara oraz artystyczne tournee z „Otellem” po Ameryce (oprócz Santa Barbara także Los Angeles i Chicago).

Na rok 2007 Teatr Modrzejewskiej złożył w ministerstwie pięć wniosków o dofinansowanie. Dotyczą: spektakli premierowych, Festiwalu „Miasto”, modernizacji warsztatów teatralnych, „Szkoły Czarodziejów Wyobraźni” (projektu edukacyjnego dla dzieci) oraz projektu „Teatr 30” (multimedialnej wystawy na 30. lecie polskiej sceny dramatycznej w Legnicy). - Jestem umiarkowanym optymistą. Wierzę, że nie zostaniemy „ograni” jak w ubiegłym roku. Liczę na wsparcie na poziomie kilkuset tysięcy złotych – mówił Głomb.

- Naprawdę cieszę się, że po latach naszych głośnych protestów, czarnych marszów itp. mogę mówić o finansowych pozytywach i radości z faktu, że odczujemy poprawę naszej marnej kondycji materialnej. Przecież średnia płaca w naszej firmie to 1.400 złotych netto i jest skandalem, że zdecydowanie poniżej średniej krajowej zarabia się w jednym z najlepszych teatrów w Polsce. Postaram się, by w tym roku – po raz pierwszy od lat – znalazły się środki na podwyżki wynagrodzeń i doinwestowanie sprzętowe naszej firmy – deklarował dyrektor legnickiego teatru na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.