Aktor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Przemysław Bluszcz gra gościnnie w najnowszej produkcji wrocławskiego Teatru Współczesnego - prapremierowym spektaklu „Orkiestra Titanic” bułgarskiego dramaturga Christo Bojczewa wyreżyserowanym przez Krystynę Meissner. Premiera przedstawienia odbyła się wczoraj (sobota, 24 lutego) na dużej scenie wrocławskiego teatru.


„Orkiestra Titanic” jednego z najpopularniejszych  dramaturgów bułgarskich Christo Bojczewa to opowieść o czwórce włóczęgów, którzy żyją na opuszczonej i zapomnianej przez Boga i ludzi stacyjce kolejowej, na której od dawna nie zatrzymuje się już żaden pociąg. Wszystko się zmienia, kiedy z przejeżdżającego pociągu zostaje wyrzucona skrzynia, a z niej wyłania się tajemniczy osobnik, który przenosi bohaterów w świat magii.

To tekst wartki, błyskotliwy, pełen humoru, z soczystymi, wyraźną kreską rysowanymi postaciami - znakomity materiał dla aktorskiego kwintetu. Niepozorni bohaterowie sztuki wiodą lekko i bezpretensjonalnie filozoficzne rozważania o tym, co jest prawdą, gdzie leżą granice między fikcją a rzeczywistością, co tak naprawdę jest rzeczywistością. Śmieszni, mali ludzie Bojczewa są pełnymi głębokich uczuć marzycielami, którzy poszukują siebie samych i próbują odnaleźć swoje związki ze światem.

W efekcie to przenikliwa, śmieszno-gorzka i bardzo subtelna diagnoza kondycji współczesnego człowieka.
- W sztukach Bojczewa jest coś z klimatu dramatów Samuela Becketta. Bardzo konkretne, realistyczne sytuacje są jednocześnie metaforyczne – mówi reżyser i dyrektor wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyna Meissner.
 
Przemysław Bluszcz (37)
Absolwent wrocławskiej PWST. Od 1997 r. aktor legnickiego teatru. Laureat nagród teatralnych, m.in. za rolę Benka Cygana w „Balladzie o Zakaczawiu” w reż. Jacka Głomba oraz nagrody za najlepszy debiut aktorski w filmie Przemysława Wojcieszka „W dół kolorowym wzgórzem” na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004). Ostatnio w legnickim teatrze tytułowy bohater „Otella” duetu Kopka-Głomb (2006) i główna rola Ryśka w „Osobistym Jezusie” Wojcieszka (2006). Bohater (komisarz Grosz) telewizyjnego serialu kryminalnego „Mrok” (2006).


Teatr Współczesny we Wrocławiu
Christo Bojczew
„Orkiestra Titanic”
 
przekład: Hanna Karpińska.
reżyseria: Krystyna Meissner.
scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski
muzyka: Piotr Dziubek
ruch sceniczny: Tomasz Wygoda
iluzjonista: Maciej Pol