Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce scen -Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy przygotowuje nową premierę. To „Pierwsza Komunia” w reżyserii Pawła Kamzy - jego autorskie spojrzenie na sakrament, którego przyjmowanie zaczyna przesłaniać aura blichtru, a świętowanie bierze górę nad religijnym przeżyciem. Pisze Magdalena Talik.

Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy ogromną wagę przywiązuje do reżyserów i dramaturgów, którzy pracują na tej scenie i specjalnie z myślą o niej piszą swoje teksty często komentujące bieżące bądź historyczne wydarzenia, prowokujące do dyskusji, kontrowersyjne. Tak było m.in. z "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka o zagubionym blokersie Bogusiu. Ogromne emocje wzbudzały także spektakle w reżyserii Lecha Raczaka (choćby znakomity "Plac Wolności").

Z legnickim teatrem od lat związany jest także Paweł Kamza, który zrealizował tu nagradzane spektakle m.in. błyskotliwy "Szpital Polonia", znakomitą "Portową opowieść" czy dowcipną "Wlotkę.pl".

Tym razem reżyser i fotograf inscenizuje "Pierwszą Komunię". To jego autorskie spojrzenie na sakrament, którego przyjmowanie zaczyna w obecnych czasach przesłaniać aura blichtru, a huczne i pełne splendoru świętowanie bierze górę nad religijnym przeżyciem. Czy dzieci potrafią jeszcze cieszyć się samą świadomością spotkania z Chrystusem, czy czekają jedynie na towarzyszący temu glamour- białą sukienkę, obietnicę prezentów?

Klamza przygląda się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym - zwłaszcza rodzicom, kapłanom celebrującym nabożeństwo, gościom. Jacy jesteśmy dziś, religijni czy zlaicyzowani. Spragnieni prawdziwej obecności Boga czy zadowalający się namiastką wiary - to pytania stawiane przez reżysera.

Premiera "Pierwszej Komunii" w niedzielę 12 grudnia o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

(Magdalena Talik, „Teatr w Legnicy: Premiera „Pierwszej Komunii””, www.kulturaonline.pl, 10.12.2010)