W niedzielę (12 grudnia) premiera komediodramatu Pawła Kamzy, spektaklu o pierwszej komunii i jej współczesnym obliczu. Czy wybuchnie skandal?- Nie chcę ani skandalu, ani teologicznej dysputy na scenie – mówi autor i reżyser sztuki. Zapowiada Edyta Golisz.

Start o g.19 na Dużej Scenie. Jeżeli chcecie się na premierę wybrać, musicie się pospieszyć. Biletów zostało jak na lekarstwo – możecie je kupić w kasie teatru (Rynek 39).  My mamy dla Was dwa bilety na spektakle popremierowe, które odbędą się w następny weekend. Jeśli chcecie o nie powalczyć, wyślijcie nam anegdotę z pierwszej komunii na redakcja.legnica©echomiasta.pl.

A teraz powrót na deski. Sztuka zapowiada się naprawdę ciekawie, choć nie jest beztroską komedią.

Pierwsza Komunia Święta czeka niemal każdego, kto ma dzieci. A wraz z przygotowaniami zaczynają się dylematy: jaka sukienka, gdzie przyjęcia, co na prezent... No właśnie. Paweł Kamza, znany reżyser teatralny który ten spektakl stworzył, jest gorliwym i praktykującym katolikiem. Ba, przez 3 lata był nawet w zakonie Dominikanów! I uważa Sakrament  Pierwszej Komunii Świętej za najważniejszy. Za wprowadzający dziecko w wyższy stopień chrześcijaństwa.

Dramaturg słynie jednak z tego, że w swoich spektaklach porusza ważne społecznie tematy. Teraz postanowił opowiedzieć o Pierwszej Komunii Świętej. Tym bardziej, że przed napisaniem sztuki pytał dzieci przystępujące do pierwszej komunii, czy wiedzą, dlaczego to robią. Większość z nich nie wiedziała.

W spektaklu dzieci przystępujące do tego sakramentu uważają np., że pierwsza komunia jest świętem narodowym. Sztuka jest  odważnym posunięciem, więc zapowiada się naprawdę interesująco. Czy wybuchnie skandal?- Nie chcę ani skandalu, ani teologicznej dysputy na scenie. Bo tego nikt by nie obejrzał. Teatr rządzi się swoimi prawami. Postaramy się zadawać pytania – mówi Paweł Kamza.

W spektaklu, oprócz ciekawych pytań i Waszych własnych odpowiedzi usłyszycie też ciekawą muzykę,  którą specjalnie dla legnickiego spektaklu napisał Krzysztof Nowikow – świetny kompozytor młodego pokolenia.

W obsadzie zobaczycie znanych legnickich aktorów: Magdę Biegańską, Katarzynę Dworak, Ewę Galusińską, Joannę Gonschorek, Zuzę Motorniuk, AnitęPoddębniak, Magdę Skibę, Małgorzatę Urbańską, Bartosza Bulandę, Rafała Cielucha, Bogdana Grzeszczaka, Roberta Gulaczyka, Wojciecha Kowalskiego (gościnnie), Pawła Palcata, Pawła Wolaka.

(Edyta Golisz, „Ta komunia może Was nieźle zaskoczyć”,  Legnica Echo Miasta, 9.12.2010)