Świętość, tradycja, prezenty w postaci laptopów i skuterów czy kolejny obok Świąt (*) i Walentynek (*) sposób na zarobienie dużych pieniędzy? Część z tych pytań - i wiele innych - zada reżyser Paweł Kamza podczas premiery jego najnowszego spektaklu. Pisze Piotr Materzok.

Pierwszą Komunię (*) każde pokolenie pamięta inaczej. Dla jednych to przeżycie religijne, dla drugich tradycja, dla jeszcze innych - w zależności od pokolenia - zegarki, aparaty, rowery górskie bądź laptopy, quady i skutery. O tym dniu będzie traktował najnowszy spektakl znanego m.in. z "Fotografii" i "Szpitala Polonia" reżysera Pawła Kamzy.

"Pierwsza komunia" - bo o tym spektaklu mowa - swoją premierę na deskach legnickiego teatru będzie miał 12 grudnia br. o godz. 19.00 na Dużej Scenie. Wcześniej - bo 3 grudnia - zorganizowano próbę prasową dla mediów, gdzie zebrani dziennikarze mogli zapoznać się z jedną ze scen "Pierwszej Komunii" (*).

W swoim najnowszym spektaklu reżyser Paweł Kamza zada wiele prowokacyjnych pytań, m.in. czym dla Polaków jest Pierwsza (*) Komunia (*) i czy jest jeszcze świętem o charakterze religijnym?

Pomysł na spektakl zrodził się w głowie reżysera 2-3 lata temu, jeszcze przed falą medialnych nagonek i skandali dotyczących księży oraz przed słynną wojną o krzyż. Paweł Kamza zapewnie, że celem spektaklu nie jest wywołanie skandalu.

- Chcemy o sakramencie poprzez sztukę rozmawiać. Zadać pytanie, co o I (*) Komunii wie szeregowy Polak-Katolik (*) - mówi o swoim spektaklu Paweł Kamza.

Dyrektor teatru Jacek Głomb nie wyklucza jednak, że spektakl może wywołać skrajne emocje wśród widzów. - Osób o skrajnych poglądach, czy to katolickich czy ateistycznych nie brakuje - uważa.

Warto dodać, że Paweł Kamza ma liczne doświadczenia związane z religią katolicką. Był przez trzy lata w zakonie Dominikanów (*). Do dziś jest wierzącym katolikiem.

Premierę nie bez powodu zaplanowano na grudzień. To właśnie teraz Polacy wstępnie planują przyjęcia komunijne, czy wynajem sal. - Wystarczy spojrzeć na internetowe fora - twierdzi reżyser.

Premierowy spektakl zagrany będzie 12 grudnia. Kolejne 14-16 grudnia o godz. 11 oraz 17 i 19 grudnia o godz. 19.

(Piotr Materzok, „ Jak Polacy postrzegają Pierwszą (*) Komunię (*) Świętą (*)?”, www.legniczanin.pl, 3.12.2010)
Od redaktora serwisu:


Znakiem (*) zaznaczyłem wszystkie, nadzwyczaj liczne i rażące błędy w pisowni, tylko po to, by zachować oryginalność tekstu. Mam podejrzenia, co do źródła tych nadzwyczaj konsekwentnych wpadek. Autorowi relacji polecam zatem anegdotę o jednym ze współautorów słynnej Panoramy Racławickiej. Rzekł Bóg do malarza Styki: „Ty mnie nie maluj na kolanach. Ty mnie maluj dobrze ".