Ten spektakl to wyjątkowa okazja na prezent dla całej rodziny. Familijna baśń według słynnej powieści to w legnickiej wersji barwne widowisko, które spodoba się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Codziennie od środy do poniedziałku (1 – 6 grudnia). W sobotę i niedzielę o godz. 16.00 – w sam raz na mikołajkową, w pełni rodzinną wizytę w teatrze.

Fabuła legnickiej adaptacji „Niekończącej się opowieści” oparta jest na wyborze z powieści, którego dokonali w latach 80. ubiegłego wieku twórcy słynnego niemieckiego filmu pod tym samym tytułem (przypomniała go niedawno telewizyjna Dwójka).

Chłopiec o imieniu Bastian (Wojciech Kowalski), pełen kompleksów półsierota i mól książkowy prześladowany przez rówieśników, ucieka przed otaczającym go nieprzyjaznym światem w krainę marzeń i wyobraźni. Pomaga mu w tym magiczna księga podsunięta przez antykwariusza (Robert Gulaczyk), która przenosi chłopca w baśniową krainę Fantazjany. Już jako Atreju (Bartosz Bulanda), zgodnie z zasadami gatunku, otrzymuje zadanie ocalenia tego świata, który ginie z powodu tajemniczej choroby panującej w nim Dziecięcej Cesarzowej (Magda Biegańska).

Jak to w takich opowieściach bywa, kluczowym motywem napędzającym akcję przedstawienia jest tu pełna niebezpieczeństw długa podróż, odbycie której jest próbą charakteru - wymaga odwagi, wiary w powodzenie misji, pokonania przeszkód i przeciwników, ale przede wszystkim przezwyciężenia własnych słabości.

Przeniesienie widza w świat baśni i zamieszkujących go niezwykłych postaci stał się dla legnickich twórców znakomitą i doskonale wykorzystaną okazją do pokazania potęgi żywego teatru i jego środków inscenizacji: kostiumu, scenografii, ruchu, światła (z elementami teatru cienia) i muzyki. Będziemy także świadkami efektownych popisów umiejętności aktorów z elementami żonglerki, szczudlarstwa i śpiewu.

  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „Śmiejemy z baśniowych stworów (najgłośniej z Pawła Wolaka w roli misia w sukience), zachwycamy się pięknym rumakiem Artaksem (Katarzyna Dworak), drżymy ze strachu i obrzydzenia na widok pająka (Robert Gulaczyk). Kiedy Artaks tonie w bagnach, razem z Atreju chcemy krzyczeć z rozpaczy i nie osłabia tego fakt, że bagno zostało zrobione z połyskliwej materii. Gdy Prastara Morla (Małgorzata Urbańska) wypuszcza ze swojego cielska serię niepokojących odgłosów, odruchowo zatykamy nosy. Klaszczemy, kiedy na scenie odbywa się pojedynek na rymy między śpiewającą Południową Wyrocznią (Joanna Gonschorek) a rapującym Atreju (Bartosz Bulanda). Podróż do Fantazjany dla każdego staje się wielką przygodą. Rozgrywa się w rytmie, który nie pozwala na złapanie oddechu, a aktorzy grają w zapamiętaniu, tak jakby naprawdę chcieli uratować świat przed nicością. I coś tu jest na rzeczy - wystawiając tę baśń fantasy przy użyciu bardzo tradycyjnych środków, walczą o ocalenie własnego języka, który, na przekór światu, wciąż posługuje się metaforą”.

Gorąco polecam! Możecie wierzyć, bądź nie, ale legnickie przedstawienie podobało mi się o wiele bardziej, niż sławny na całym świecie film opromieniony piosenką i teledyskiem Limahla.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Duża Scena
Michael Ende
Niekończąca się opowieść

adaptacja: Paweł Palcat i Robert Urbański
opieka reżyserska: Anita Poddębniak
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Andrzej Janiga
ruch sceniczny: Aneta Zwierzyńska
premiera: 9 października 2010 r.

Obsada:
Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Wojciech Kowalski, Paweł Palcat i Paweł Wolak.

Spektakle w sobotę i  niedzielę (4 i 5 grudnia) o godz. 16.00
przed południem od środy do piątku (1-3 grudnia) o godz. 11.00
bilet: 14 zł (dla dzieci) i 20 zł (dla dorosłych)

UWAGA! Na spektakl w poniedziałek 6 grudnia o godz. 9.00 wszystkie bilety zostały już sprzedane!

(żuraw)