Sobota 17 lutego, g. 19, "Zamknięte z powodu bogactwa" Tankreda Dorsta, Teatr Modrzejewskiej, Legnica; niedziela 18 lutego, g. 18, "Burza", Teatr Dramatyczny, Wałbrzych. O najnowszych propozycjach dolnośląskich teatrów pisze Tomasz Wysocki we wrocławskim dodatku Gazety Wyborczej „Co jest grane?”

Bohaterami dramatu Tankreda Dorsta, nazywanej komedią metafizyczną, jest małżeństwo prowadzące niewielki sklep. Po wygranej na loterii stają się milionerami. Niemiecki autor, jeden z najbardziej uznanych współczesnych dramaturgów, pisząc "Zamknięte z powodu bogactwa", chciał zmierzyć się z idealistycznym osobistym wyobrażeniem, jakie posiada każdy człowiek. Z niego wynika utopijne podejście do otaczających nas rzeczywistości.

Przedstawienie przygotował Jacek Papis, absolwent krakowskiej reżyserii teatralnej, dramaturg, scenarzysta, autor głośnego "Pawia królowej" według powieści Doroty Masłowskiej. Na scenie Teatru im. Modrzejewskiej zobaczymy m.in. Bogdana Grzeszczaka, Joannę Gonschorek i Tadeusza Ratuszniaka. Muzykę skomponowała Hanna Klepacka.

O Szekspirowskiej "Burzy" Leon Schiller, reżyser, pisał: "(...) pokazany jest w niej rozwój myśli, prowadzącej do sekretu mądrego i sprawiedliwego władania ludźmi, które opierać się powinno na głębokim zrozumieniu". Czy przedstawienie w Wałbrzychu, zrealizowane przez Arkadiusza Tworusa (który jest także autorem scenografii), będzie polityczną prowokacją, komentarzem do aktualnych wydarzeń? W roli starego króla Prospero zobaczymy Dariusza Maja, jego córkę Mirandę zagra Agnieszka Przepiórska, a Kalibana - Sebastian Łach. W roli Ariela zobaczymy Martę Ziębę.

Teatr im. Modrzejewskiej, Legnica, sobota 17 lutego, g. 19, "Zamknięte z powodu bogactwa" Tankreda Dorsta

Teatr Dramatyczny, Wałbrzych, niedziela 18 lutego, g. 18, "Burza" Williama Szekspira

(Tomasz Wysocki, „Premiery w teatrach w Legnicy i Wałbrzychu”, Co jest grane? GW-W, 16.02.2007)