Pod hasłem "Czym dla mnie jest pomnik Przyjaźni" pięciu artystów z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i okolic malowało w weekend ścianę dawnego teatru na Nowym Świecie, a cztery inne grupy tworzyły projekty graficzne na wielkich wiórowych płytach. Pisze Agata Domińska.Pomnik przy pl. Słowiańskim od dawna budzi skrajne emocje i jest przedmiotem politycznych kłótni. Został tu ustawiony zaraz po wojnie dla upamiętnienia braterstwa między armią polską i radziecką. Dziś jednym kojarzy się z hańbą radzieckiego zniewolenia, innym - z radością wyzwolenia spod władzy niemieckiej. Dla jeszcze innych jest nieodłącznym elementem miasta i ich wspomnień z młodości. Młodzież traktuje go natomiast przede wszystkim jako miejsce spotkań i tor przeszkód do jazdy na desce czy rolkach.

To bogactwo skojarzeń zainspirowało działaczy z Ośrodka "Nowy Świat" do zorganizowania akcji, w której każdy w formie graficznej mógłby wyrazić, czym dla niego jest pomnik Przyjaźni. - Nie opowiadamy się po żadnej ze stron obecnego sporu. Zdajemy sobie sprawę, że dla każdego pomnik jest czymś innym, budzi odmienne skojarzenia i emocje. Dlatego nie chcieliśmy sztucznie zawężać tematyki - rzuciliśmy jedynie hasło i pozostawiliśmy uczestnikom pełną dowolność interpretacji - mówi Magda Pietrewicz, koordynatorka projektu z Ośrodka "Nowy Świat".

Akcja rozpoczęła się w sobotę po południu. Przez kilka godzin cztery grupy w kilkuosobowych składach pokryły farbą osiem wiórowych płyt. Ze względu na złą pogodę akcja z ulic Legnicy została przeniesiona do przejść podziemnych przy placu Słowiańskim i ulicy Złotoryjskiej. Malowanie ściany budynku starego teatru przy Nowym Świecie przeciągnęło się do niedzieli.

Pietrewicz: - Wypadło lepiej, niż się spodziewaliśmy. Szczególnie nas cieszy, że w projekcie wzięły udział też osoby z zewnątrz, które akurat przechodziły przez przejścia i postanowiły się do nas przyłączyć.

Akcja jest zapowiedzią większego projektu "Pomnik Przyjaźni", który ośrodek chce zrealizować na przełomie września i października. W jego ramach planowane jest międzynarodowe spotkanie młodzieży z krajów byłego ZSRR i Polski, która wspólnie stworzy przedstawienie nawiązujące do pomnika Przyjaźni.

(Agata Domińska, „Wielkie malowanie w Legnicy - akcja zainspirowana pomnikiem”, Gazeta Wyborcza Wrocław, 12.08.2010)