Koncert, wędrowny spektakl jedyny w swoim rodzaju i nocne zwiedzanie. Wszystko za free – tak do udziału w prezentacjach inaugurujących działalność teatralnego Ośrodka Nowy Świat w Legnicy zachęca Edyta Golisz w legnickiej edycji bezpłatnego tygodnika grupy Polskapresse.

Kamienica przy ulicy Nowy Świat nie znalazła kupca. I dobrze się stało, bo w ubiegłym roku zamieniono pomysł sprzedaży na ideę stworzenia tu międzynarodowego miejsca spotkań młodzieży różnych kultur. Właśnie ruszają pierwsze imprezy.

Koncertowe otwarcie

W niedzielę (23.05) o g. 18 w Ośrodku Nowy Świat zagra wrocławski zespół Nietonie. Ich muzyka to, jak sami mówią, „folk bez korzeni” albo „chłopski punk”. Ta muzyka w połączeniu z magią miejsca stworzy niesamowitą atmosferę. A to nie koniec emocji, bo po koncercie zostaniecie zaproszeni do nocnego zwiedzania i poznawania dzielnicy Nowy Świat.

Teatr na piechotę

Kolejne przedsięwzięcie artystyczne czeka Was już kilka dni później, w piątek (28.05) o g. 20. Będzie to niecodzienny, bo… wędrowny spektakl – efekt wspólnego działania młodzieży z Niemiec, Włoch i Polski.

- Od 22 do 29 maja młodzi ludzie spędzą siedem dni na tworzeniu mitu tego miejsca. Wyjaśnimy, jak powstał Nowy Świat – tłumaczy etnolog Magda Pietrewicz, kierująca Ośrodkiem koordynatorka projektu.

Tak właśnie powstanie spektakl. Z opowieści, muzyki i …spaceru. Dzięki temu poznacie zakamarki nowego obiektu. Wstęp na obie imprezy jest bezpłatny. – Wystarczy przyjść do kasy biletowej teatru o odebrać darmowe zaproszenia – wyjaśnia Mariola Hotiuk z legnickiego teatru.

I co dalej z tym projektem


Koncerty i spektakle to nie wszystko. Z czasem w budynku planowane jest m.in. utworzenie hotelu. – Wiem, że na razie są to marzenia, ale odmiennie niż ma to miejsce w wielu innych miejscach kraju, zacząć chcemy nie od remontu, ale od nadania miejscu sensu i programu działania – deklaruje Jacek Głomb, dyrektor teatru.

(Edyta Golisz, „Gotowi do startu”, Echo Miasta, 20.05.2010)