Henryk Grzywa z Legnicy, który zajął drugie miejsce w dolnośląskim etapie ogólnopolskiego turnieju recytatorskiego w kategorii dorosłych, jako jedyny będzie reprezentował Legnicę podczas spotkań finałowych 55 OKR, które odbędą się w Ostrołęce w dniach 10-13 czerwca br.

W dniach 14-15 maja br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbył się trzeci etap 55. OKR. W eliminacjach dolnośląskich wystąpiło ponad 50 osób z całego województwa, w tym sześciu laureatów kwietniowych eliminacji rejonowych w Legnicy: Henryk Grzywa, Katarzyna Rutowska, Olga Mazur i Dawid Skrzypczak z Legnicy  oraz Izabela Jackiewicz z Jawora i Piotr Zembroń z Lubina.

Oprócz Henryka Grzywy, który – podobnie jak dwa lata temu - będzie reprezentował Legnicę podczas spotkań finałowych, inni laureaci legnickich eliminacji rejonowych uzyskali następujące wyniki: Katarzyna Rutowska zajęła drugie miejsce w turnieju recytatorskim w kategorii młodzieżowej, natomiast Izabela Jackiewicz i Piotr Zembroń otrzymali wyróżnienie w tym turnieju. Dawid Skrzypczak otrzymał wyróżnienie w turnieju poezji śpiewanej.

- Zgodnym zdaniem jurorów i obserwatorów turnieju to właśnie dorośli uczestnicy reprezentowali zdecydowanie najwyższy poziom. Dlatego też szanse pana Henryka Grzywy w ogólnopolskim finale oceniam bardzo wysoko. To bardzo zdolny, choć skromny człowiek, który samodzielnie przygotowuje się do turniejowych prezentacji. W Głogowie brawurowo wykonał fragment powieści „Zwał” Sławomira Shutego („Dzieło wulgarne i wywrotowe. Szalenie zjadliwe i skrajnie lewackie. Chropowate i nieprzyjemne w lekturze. Ale potrzebne” – napisał o tej powieści jeden z recenzentów, zaś jej  autor otrzymał za nią w 2005 roku Paszport Polityki) – dzieli się wrażeniami Joanna Rostkowska z legnickiego teatru.

W jury, które oceniało uczestników zasiadali: Zbigniew Rybka – instruktor teatralny z Głogowa, Bożena Rudzińska – aktorka z Głogowa oraz Joanna Rostkowska – pedagog teatru z Legnicy.

Ciekawostką głogowskiej imprezy był fakt, że najliczniejszą grupę kibiców, którzy pojawili się na widowni MOK-u byli członkowie i sympatycy Legnickiej Grupy Teatralnej „Bohema”. –  Dopingowali swoich faworytów bardzo żywiołowo. To było bardzo miłe – wspomina Joanna Rostkowska.

OKR jest najstarszym i najważniejszym konkursem recytatorskim w Polsce, w którym laureatami było wielu znanych i cenionych polskich aktorów. Nie ma podobnego konkursu w Europie.

(żuraw)