Historia legnickiej Sceny na Piekarach, kwietniowe propozycje teatralne w tym wyjątkowym miejscu, zaproszenie do działającej na niej Szkoły Czarodziejów Wyobraźni, a także wiosenna oferta innych scen Teatru Modrzejewskiej znalazły się w najnowszym numerze kwartalnika Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary”, który trafił właśnie do kilku tysięcy skrzynek pocztowych  mieszkańców największego osiedla w Legnicy.


TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY. SCENA NA PIEKARACH

„Made in Poland”, „Dziady”, „Szaweł”, „Fotografie” – tytuły tych legnickich spektakli teatralnych zna cała kulturalna Polska. To artystyczne wizytówki, ale daleko nie wszystko, co zapisała niedługa historia alternatywnej sceny legnickiego Teatru położona w samym sercu największej sypialni miasta.

Wszystko zaczęło się jesienią 2004 roku. Wraz z premierą „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka pawilon byłego sklepu osiedlowego, późniejsza hurtownia leków, rozpoczął nowe życie. Było to jak rozbłysk supernowej, a nazwę Scena na Piekarach poznał cały kraj odmieniając ją przez przypadki w dziesiątkach recenzji i relacji. Już rok później ta właśnie zaimprowizowana scena zapisała się w nowej historii Teatru Telewizji, który z tego miejsca przeprowadził - pierwszą po wielu latach przerwy - bezpośrednią transmisję satelitarną z teatralnego spektaklu.

Wojcieszek, Głomb, Raczak, Kamza to nazwiska twórców, którzy napisali nową historię tego wyjątkowego miejsca – jedynej na największym legnickim osiedlu mieszkaniowym placówki kultury, która sztukę połączyła ze społeczną misją i szerokim programem edukacji dzieci i młodzieży. Scena na Piekarach stała się tym samym jednym z kluczowych ogniw realizowanego od 15 lat unikatowego w skali kraju artystyczno-społecznego projektu „Teatr, którego sceną jest Miasto”.

Pomysł Sceny na Piekarach był eksperymentem obliczonym pierwotnie na zaledwie dwa lata. Tymczasem, wraz z początkiem 2010 roku i kolejną zrealizowaną  tu premierą sztuki „Mamatango”, wchodzi w szósty rok nieprzerwanych działań. Do tytułów najgłośniejszych dołączyły w tym czasie inne: „Urojenia”, „Gin z Muzą”, „Między Wenus a Ziemią”, „Wlotka.pl”, „Howie i Rookie Lee”, by kilka miesięcy temu dopisać do tej listy światową prapremierę spektaklu „Requiem: halucynacja” zrealizowaną przez hiszpańskich uczestników 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”.

Wszystko to razem w latach 2004-2009 złożyło się na blisko 200 przedstawień dla ponad 16 tysięcy widzów.

Scena na Piekarach to jednak nie tylko zawodowy teatr w nietypowej przestrzeni i otoczeniu. Już od 2005 roku to także przystań i miejsce realizacji jednego z największych w Polsce projektów edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. Szkoła Czarodziejów Wyobraźni, Środy z Bajką, grupy twórcze Klubu Gońca Teatralnego, aktywność legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych czy spektakle młodzieżowej Grupy Teatralnej Bohema to drugie oblicze tego wyjątkowego miejsca.

Grzegorz Żurawiński