Już w piątek marszałek Dolnego Śląska wręczył nagrody najwybitniejszym twórcom w regionie. Wśród laureatów dominowali twórcy związani z Wrocławskim Teatrem Współczesnym i legnickim Teatrem Modrzejewskiej. Jednak większość obchodów zaplanowano na sobotę. Pisze Magda Piekarska.

"Teatr jest źródłem rozrywki i natchnienia, ma moc zbliżania kultur i społeczeństw rozsianych po świecie. Ale ma też inne właściwości: może przekazywać wiedzę" - pisze Judi Dench, brytyjska aktorka, laureatka Oscara, w tegorocznym orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru. "Przedstawienia grane są wszędzie, nie tylko w miejscach przypisanych im tradycją. Z teatrem spotykamy się w afrykańskiej wiosce, u stóp gór Armenii, na wysepkach Pacyfiku. Wystarczy tylko przestrzeń i publiczność".

Kapituła złożona z krytyków i przedstawicieli środowiska teatralnego za największe wydarzenie ubiegłego roku uznała całość imprez związanych z Rokiem Grotowskiego. "Kaspar" w reżyserii Barbary Wysockiej we wrocławskim Współczesnym dostał nagrodę dla najlepszego spektaklu. Maria Czykwin została wyróżniona za rolę w "Królu Learze" na tej samej scenie, a Bogdan Grzeszczak - za kreację w przedstawieniu legnickiego Teatru Modrzejewskiej "Polacy umierają". Za epizod nagrodzono Joannę Gonschorek ("Polacy umierają" w Modrzejewskiej), a za debiut - Mateusza Barana ("Noc trybad", przedstawienie dyplomowe studentów PWST). Za upowszechnianie teatru wyróżnienie odebrał Andrzej Wierdak, szef festiwalu w Polkowicach, a najlepszym pracownikiem technicznym została Ryszarda Koman, specjalistka od BHP w Teatrze Polskim.

Jednak prawdziwe teatralne święto rozpocznie się w sobotę. O godz. 17 rusza cykl imprez z tej okazji w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, wśród nich wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego "Tancerze" i spektakl teatru Ad Spectatores "Sex, prochy i rock'n'roll".

Od piątku można oglądać wystawę "Oblicza lalek" we Wrocławskim Teatrze Lalek.

A w sobotę w Jeleniej Górze po spektaklu "Pokojówki" najlepszym twórcom zostaną wręczone nagrody Srebrnego Kluczyka, przyznawane w plebiscycie publiczności.

Z kolei Legnica świętuje z humorem - od godz. 16 w patio Galerii Piastów, przed wejściem do teatru i na Oddziale Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego będzie można zobaczyć parodie najlepszych spektakli sceny Modrzejewskiej: "Marat-Sade", "Operacji Dunaj" i "Made in Poland". Wieczorem - w sobotę i niedzielę - "Opowieść syberyjska".

(Magda Piekarska,” Wręczono nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru”, Gazeta Wyborcza Wrocław, 27.03.2010)