Legnicki teatr ma specjalny prezent na grudniowy weekend mikołajkowy. Na występy gościnne zaprosił aktorów ze Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, którzy aż trzykrotnie pokażą „Czarodziejski młyn”. Spektakle w sobotę 5 i w niedzielę 6 grudnia to okazja, by rodzice sprawili dzieciom prezent wybierając się wspólnie na barwną bajkę.

Cała historia wydarzyła się jakiś czas temu w miasteczku Smętowo, które leży w krainie rozciągającej się od Lemonii po Różowe Morze. Zły młynarz sprawił, że w Smętowie nikt się nie śmiał, a ulicami Łzawych Jaskółek i Płaczących Kotów płynęły słone potoki. Radość miasteczku postanowiła przywrócić para dzieci – Dorotka i Filip. Stało się to możliwe dzięki różnym czarom, a także pomocy zwierząt – myszy, gołębi, sowy i zakochanej krowy Kunegundy. Bardzo ważną rolę odegrał w tych przygodach młyn, którym – jak się okazało – można latać.

Wiatrak przenosi dzieci, szukające ukradzionego dzwonu, kolejno do krain Króla Golibrody, Władcy Perfum i Króla Karcianego, by na koniec powrócić do Smętowa, w którym jest znowu radośnie i wesoło.

Ta urocza i zabawna opowieść wyszła spod pióra Aliny i Jerzego Afanasjewów, znanej artystycznej pary, działającej w latach 50-tych i 60–tych - m.in. w Bim-Bomie i Cyrku Rodziny Afanasjeff – na Wybrzeżu. „Czarodziejski młyn” doczekał się wielu realizacji, łączy bowiem w sobie wiele elementów tak ważnych w literaturze dla dzieci – pełną fantazji i magii fabułę, piękny poetycki język oraz proste przesłanie o sile dziecięcych marzeń i pragnień.

Sceniczny „Czarodziejski młyn” ma wartką akcję, a oryginalna mobilna scenografia sprawia, że widzowie łatwo, razem z bohaterami baśni, przemieszczają się w czasie i przestrzeni. Klimat buduje również wspaniała oprawa muzyczna. Aktorzy grają postacie zarówno w żywym planie jak również przy pomocy lalek, co też urozmaica przedstawienie.

Czescy i polscy realizatorzy widowiska, znani z wielu inscenizacji w teatrze lalek (Petr Nosálek od lat reżyseruje w warszawskim Guliwerze, w Białymstoku, Katowicach, Opolu i jest gorącym miłośnikiem polskiej literatury oraz sztuki aktorskiej), gwarantują kształt artystyczny całości na wysokim poziomie.Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
gościnnie na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Alina i Jerzy Afanasjewowie
Czarodziejski młyn

adaptacja: Renata Chudecka i Petr Nosálek
reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Tomá¹ Volkmer
muzyka: Pavel Helebrand
teksty piosenek: Renata Chudecka
asystent reżysera: Marek Wit
przygotowanie wokalne: Jacek Szreniawa
premiera: 28 września 2003

Występują: Dorota Bąblińska-Korczycka, Dorota Fluder, Lidia Lisowicz, Katarzyna Morawska, Radosław Biniek, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz, Sławomir Mozolewski, Dorota Bąblińska-Korczycka.

Przedstawienie trwa 1 godzinę.

spektakle na dużej scenie; dwukrotnie w sobotę 5 grudnia o godz. 14.00 i 16.00  oraz w niedzielę 6 grudnia o godz. 12.00

bilet: 12 zł (dla dorosłych 15 zł)