Przez cały ubiegły tydzień internetowego głosowania przewaga legnickiego teatru, którego głównym dolnośląskim konkurentem stały się wrocławskie nagrody kulturalne systematycznie rosła, by w niedzielę 22 listopada osiągnąć ponad 300 głosów. Zwolennicy wrocławskiej kandydatury przyspieszyli i w poniedziałek rano zmniejszyli różnicę do 231 głosów.

To specyficzny plebiscyt, w którym liczy się tylko wygrana, bo drugie miejsce oznacza porażkę. Tylko zwycięzca trafi bowiem na prestiżową listę „100 sukcesów Polski”. O wszystkim zdecydują najbliższe dni. Głosowanie zakończy się już za tydzień, w poniedziałek 30 listopada.

Teatr Modrzejewskiej i jego dokonania w dramaturgii współczesnej to jedyna legnicka kandydatura spośród kilkudziesięciu pochodzących z Dolnego Śląska. W poniedziałek 23 listopada o godz. 10.00 w kategorii DZIEŁO pierwsza piątka wyglądała następująco:

1. Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy -  760

2. Wrocławskie nagrody kulturalne -  529
3. Szpital Św. Jadwigi w Trzebnicy -  391
4. Festiwal Wagnerowski - Opera Wrocławska -  302
5. Działalność Instytutu im. Jerzego Grotowskiego -  236

Dodajmy, że na Dolnym Śląsku w kategorii CZŁOWIEK prowadzi wrocławski poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz (370 głosów), który wyprzedza językoznawcę prof. Jana Miodka. (332 głosy), zaś w kategorii OTOCZENIE wyraźnym liderem jest odbudowa wrocławskiego Rynku (321 głosów).

(żuraw)