Znany z zamiłowania do podróży legnicki teatr niebawem znowu spakuje walizy. Tym razem nie odjedzie jednak daleko. W ramach ministerialnego projektu „Teatr Polska” artyści zawitają do siedmiu miast – czterech dolnośląskich i trzech wielkopolskich. Pisze i zachęca do wsparcia teatru w plebiscycie na „Dzieło 20.lecia” Bartłomiej Rodak.

W Jaworze, Złotoryi, Bolesławcu, Chojnowie, Gostyniu, Krotoszynie i Jarocinie Teatr Modrzejewskiej zaprezentuje spektakl „Szaweł”. Tourneé po regionie rozpocznie się już 26 listopada w Jaworze. Każdego kolejnego dnia artyści wystawią sztukę w coraz to innej przestrzeni danego miasta, kończąc 2 grudnia w Jarocinie.

– Chcemy docierać tam, gdzie nie ma scen, powrócić do czasów, kiedy teatr był wszędzie tam, gdzie ludzie tego chcieli – wyjaśnia Jacek Głomb, dyrektor legnickiej sceny. – Nasz teatr jest nastawiony na wędrowanie, częściej gramy w Warszawie, niż na Dolnym Śląsku. I to trzeba zmienić.

Legnicki teatr jest jednym z 16 w Polsce, które wybrano do projektu Instytutu Teatralnego, którego ideą jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością sceniczną. Dlatego „Szaweł” będzie grany w wielu przestrzeniach, niekoniecznie kojarzonych z twórczością artystyczną.

– Z radością przywitamy teatr, który chcielibyśmy częściej widywać w naszym mieście – mówi starosta złotoryjski Ryszard Raszkiewicz. – Cieszę się, że chojnowianie będą mieli okazję obejrzeć „Szawła” we własnym mieście, bo nie przypominam sobie, żebyśmy kiedykolwiek w ogóle gościliśmy profesjonalny teatr – nie kryje radości burmistrz Chojnowa Jan Serkies.

W każdym mieście sztukę obejrzy od 100-150 osób. Koszty transportu pokryją samorządy, a w Wielkopolsce miasta sfinansują także noclegi. Łączny koszt projektu wynosi ok. 125 tys. zł, z czego 109 tys. do ministerialny grant.


Głosuj na legnicki teatr!


Powstaje katalog dorobku wolnej Polski. Teatr Modrzejewskiej i jego dokonania w dramaturgii współczesnej to jedyna legnicka kandydatura w kategorii dzieło. A czy zostanie wybrany - zależy tylko od ciebie!

„20latRP.pl - Pochwalmy się” to projekt opisujący sukcesy wszystkich regionów Polski minionego 20-lecia, a także promujący pozytywny sposób myślenia o Polsce i naszych dokonaniach. Powstały w ten sposób katalog wykorzystany zostanie do prezentacji 100 sukcesów Polski, przeznaczonych do promocji naszego kraju m.in. na wystawie Expo-2010 w Szanghaju.

Swoje głosy można oddawać do 30 listopada. Aby zagłosować, wystarczy wejść na stronę www.20latrp.pl, następnie na mapce wybrać Dolny Śląsk, kategorię „dzieło” i kliknąć na legnicką kandydaturę teatru, który na razie prowadzi! Głosujcie na teatr!

(Bartłomiej Rodak, „„Szaweł” rusza w region”, Konkrety.pl, 18.11.2009)