Mima, który od kilkudziesięciu lat kieruje Japońskim Studiem Pantomimy, a który łączy europejską klasykę z tradycją wywodzącą się z tai-chi i karate zobaczymy w sobotę 14 listopada podczas występu na scenie legnickiego teatru. Występ, który rozpocznie się o 18.00 odbędzie się w ramach Festiwalu Kultury Japońskiej, które od kilku lat odbywają się w Legnicy pod patronatem japońskiej ambasady.

Związki Legnicy z Krajem Kwitnącej Wiśni są zadziwiająco bliskie, czego dowodem jest kilka mieszanych małżeństw i wyjątkowa popularność licznych klubów wschodnich sztuk walki. W efekcie imprezy poświęcone japońskiej kulturze odbywają się w mieście po raz dziewiąty. Tegoroczne są szczególnie intensywne, bowiem przypadają w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską.

Hiroyasu Sasaki, który wystąpi w Legnicy tworzy ekspresję, która odpowiada japońskiemu ciału i duszy opartych na mimice cielesności, którą studiował z Etienne Decroux i pantomimy realizmu opartej o metodę Stanisławskiego, której nauczył się od Belli Reine w Paryżu. Za pomocą ciała i gestów, mim wyraża wszystko znacznie głębiej niż to, co wypowiedziane lub napisane. Jego pantomima, której od wielu lat uczy w swoim kraju, zawiera w sobie także tradycyjne japońskie sztuki takie jak: noh, kyogen, bunraku, kabuki i tamtejszy taniec w swoim unikalnym stylu.

W roku 1998 Sasaki wystąpił w japońskiej telewizji w mimicznym show pt. „Daredemo Picasso” wspólnie z legendarnym Marcelem Marceau, a oklaskiwali go widzowie wielu europejskich miast, w których występował, m.in. Berlina, Rzymu i Paryża.

Bezpłatne zaproszenia na legnicki występ odbierać można w kasie biletowej legnickiego teatru oraz w siedzibie Legnickiego Klubu Karate Kyokushin przy ul. Wrocławskiej 177a.