W poniedziałek 9 listopada Teatr Modrzejewskiej wystąpi na 13. Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi (8-22 listopada), podczas którego 24 wydarzenia artystyczne prezentować będą wykonawcy z 17 krajów. Publiczności, której rozdanych zostanie 10 tys. bezpłatnych kart wstępu, legniczanie zaprezentują głośny dramat Przemysława Wojcieszka w jego autorskiej reżyserii.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywająca się pod hasłem „Kształtem miłości piękno jest” to – tradycyjnie już – prezentacje z wielu dziedzin kultury i sztuki: wystawy, koncerty (muzyka sakralna, klasyczna, medytacyjna jazzowa, ale także rockowa), prelekcje, spektakle. W nurcie teatralnym, który legniczanie zainaugurują, wystąpią także Teatr STU (Kraków), Teatr Formy oraz Teatr Współczesny (oba z Wrocławia), Polski Teatr Tańca (Poznań), Teatr Wierszalin (Supraśl) oraz gospodarze festiwalu Teatr Logos założony i prowadzony przez dyrektora imprezy ks. Waldemara Sondkę.

- To nie jest sielankowy obraz Polski prowincjonalnej stanowiącej tradycyjny bastion wiary. Owszem, to jest świat pełen kościelności – tylko jakoś trudno w nim znaleźć oparcie dla wiary w Boga – pisał w obszernej i bardzo analitycznej recenzji z „Osobistego Jezusa” dla Tygodnika Powszechnego ks. Andrzej Draguła.

Inni recenzenci także pisali o legnickiej sztuce Wojcieszka z najwyższym uznaniem, a nawet z pewną dozą zaskoczenia. „Imponuje wyczucie młodego reżysera, który tworzy postacie niebanalne i niejednoznaczne. Unika natrętnego moralizatorstwa. Mimo znaczącego wątku religijnego nie indoktrynuje. Gorąco polecam!” – zachęcał Piotr Bogdański w Nowych Wiadomościach Wałbrzyskich. „Autor pokazał w bardzo piękny, przejmujący i prosty sposób przypowieść o człowieku poszukującym Boga, o jego wewnętrznym i duchowym pojedynku z tym, co rządzi sercem, a co umysłem” – dodawał Wiesław Kowalski w branżowym wortalu Teatr dla Was.

Spektakl „Osobisty Jezus” nie będzie jedynym legnickim akcentem tegorocznych prezentacji festiwalowych. W przeddzień zakończenia imprezy, w sobotni wieczór 21 listopada, na scenie wystąpi zespół Anastasis - działająca już 11 rok legnicka formacja, która od początku łączy muzykę metalową z tekstami o przesłaniu religijnym i antynarkotykowym.

(żuraw)