Na co warto czekać, co trzeba zobaczyć? Internetowe wydanie tygodnika Polityka publikuje zestaw 10 najważniejszych premier teatralnych tej jesieni. Subiektywny ranking sporządziła Aneta Kyzioł – krytyczka teatralna Polityki.

“Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta
Reż. Jan Klata
Koprodukcja Teatru Polskiego we Wrocławiu, Hebbel am Ufer w Berlinie i łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur
Premiera: łódzka 10 września, wrocławska 25 września
Jeden z najciekawszych polskich reżyserów, po zwycięskim starciu z “Trylogią" Henryka Sienkiewicza, zmierzy się z 451-stronicową superpowieścią Reymonta, genialną ekranizacją Andrzeja Wajdy i mitem założycielskim Łodzi.

“Palę Rosję!" Krzysztofa Kopki
Reż. Jacek Głomb
Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy
Premiera: symbolicznie - 17 września; 27 września zespół wyruszy w objazd Syberii
Polscy turyści wybiorą się na turystyczną wycieczkę “Sybirskie safari". Gdy zorientują się, że są śledzeni przez służby bezpieczeństwa Rosji, z pomocą rosyjskich przyjaciół postarają się zgubić ogon. W tle nieudane powstanie polskich zesłańców w 1849 r. i różne modele polityki historycznej.

“Bagdad Cafe" Percy'ego Adlona
Reż. Krystyna Janda
Teatr Polonia w Warszawie
Premiera: 26 września
Katarzyna Groniec, Ewa Konstancja Bułhak, Jangajan Tomaszewski oraz szesnastu młodych aktorów śpiewających i tańczących choreografie Emila Wesołowskiego w pierwszej polskiej musicalowej przeróbce kultowego filmu Adlona.

“Solaris" Stanisława Lema
Reż. Natalia Korczakowska
TR Warszawa
Premiera: 2 października
Powieść Lema doczekała się dwóch ekranizacji, teraz kolej na “teatralizację". Konsultantem przy spektaklu był autor książki “Co to są sepulki? Wszystko o Lemie" Wojciech Orliński, ścieżkę dźwiękową stworzyli Marcin Masecki i DJ Lenar, zagrają m.in. Katarzyna Warnke, Eryk Lubos i Adam Woronowicz.

“Lipiec" autorski spektakl Iwana Wyrypajewa
Teatr Na Woli w Warszawie
 Premiera: 9 października
“Historia samotnej duszy, która poprzez mrok i koszmary życia wznosi się z piekła do świata aniołów" - streszcza swoją sztukę jeden z najczęściej nagradzanych rosyjskich dramatopisarzy i reżyserów teatralnych i filmowych młodego pokolenia. W roli samotnej duszy Karolina Gruszka.

V Międzynarodowy Festiwal Dialog - Wrocław
Termin: 10 - 17 października
Wrocław miastem spotkań, także teatralnych. Wschód: Eimuntas Nekro¹ius, Oskaras Kor¹unovas i Lew Erenburg spotyka się z Zachodem: Luk Perceval, Ivo van Hove, Christoph Marthaler. Who is who i know how światowego teatru.

“Tango" Sławomira Mrożka
Reż. Jerzy Jarocki
Teatr Narodowy w Warszawie
Premiera: 29 października
Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów powraca do jednego ze swoich ulubionych autorów. W roli wuja Eugeniusza, którą pierwotnie miał zagrać Zbigniew Zapasiewicz, wystąpi Andrzej Łapicki.

“Persona/Simone Weil" autorski spektakl Krystiana Lupy
Teatr Dramatyczny w Warszawie
Premiera: w listopadzie
Środkowa część tryptyku zapoczątkowanego spektaklem o Marilyn Monroe. W roli chrześcijańskiej myślicielki żydowskiego pochodzenia Maja Komorowska.

“Sztuka bez tytułu" (czyli “Płatonow") Antoniego Czechowa
Reż. Agnieszka Glińska
Teatr Współczesny w Warszawie
Premiera: II połowa grudnia Pierwsze spotkanie trójki: “Płatonow"-Glińska-Szyc) zaowocowało jednym z najlepszych spektakli dyplomowych w historii warszawskiej Akademii Teatralnej. Jaki będzie efekt drugiego okaże się w połowie grudnia.

“Wassa Żeleznowa" Maksyma Gorkiego
Reż. Andrzej Wajda
Teatr Polonia w Warszawie
Premiera: na przełomie grudnia 2009 i stycznia 2010
Istnieją dwa warianty sztuki: wcześniejszy - o matce i późniejszy - o walce klas. Reżyser wybrał ten pierwszy. W tytułowej roli Krystyna Janda.

(Aneta Kyzioł, “10 najważniejszych premier teatralnych tej jesieni”, www.polityka.pl, 3.09.2009)