Od środy 25 sierpnia można już kupować bilety i karnety na spektakle 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MIASTO w Legnicy (17-20 września 2009). Oprócz gospodarzy zobaczymy teatry z 6 krajów Europy, każdy w innym obiekcie miasta!  Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na festiwalowej witrynie internetowej www.festiwalmiasto.pl.

Wszystkie spektakle, które zobaczymy podczas drugiej edycji legnickiego festiwalu teatralnego będą premierami przygotowanymi specjalnie na to wydarzenie. Każdy pokazany będzie publiczności dwukrotnie, a całej międzynarodowej imprezie towarzyszyć będą happeningi, widowiska, koncert muzyki teatralnej, wystawy plastyczne i nocne koncerty jazzowe.

Zaczną 17 września i bardzo nietypowo gospodarze z Teatru Modrzejewskiej, którzy jako jedyni pokażą swój spektakl na macierzystej scenie. Wszystko za sprawą wielkiej podróży artystycznej po Rosji (głównie Syberii), którą z premierowym spektaklem Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba pt. „Palę Rosję! – opowieść syberyjska”, legniczanie odbędą wkrótce po zakończeniu festiwalu.

Pozostałe spektakle teatrów z: Hiszpanii (Katalonii), Francji, Turcji, Łotwy, Czech i Węgier zaprezentowane zostaną w przestrzeniach pozateatralnych, m.in. w byłej winiarni, w proradzieckim parkowym Teatrze Letnim, w byłym klubie garnizonowym (szczegółowy program, miejsca teatralnych wydarzeń, ceny karnetów i biletów można znaleźć na internetowej stronie MIASTA www.festiwalmiasto.pl).

- Festiwali teatralnych jest w Polsce więcej, niż dni w roku. Ale nasz jest szczególny. Sceną tego wydarzenia jest bowiem całe miasto. Co więcej, robimy go po to, by upowszechnić wśród mieszkańców miasta jednego teatru rozmaite sceniczne idee, jakie idą ze świata. Towarzyszy nam przy tym kluczowy cel społeczny, jakim jest próba ocalenia przed zagładą wielu fantastycznych, a zapomnianych i niestety często zrujnowanych obiektów miejskiej infrastruktury. Serce mi się kraje, gdy widzę jak wiele takich miejsc idzie w ruinę i umiera – objaśnia pomysłodawca festiwalu i szef legnickiej sceny Jacek Głomb.

Festiwal wszedł w ostatnią fazę przygotowań. Już teraz można kupić katalog z programem MIASTA 2009, festiwalowe koszulki i parasolki. Od środy 25 sierpnia w teatralnej kasie biletowej można także kupować karnety (na wszystkie imprezy festiwalowe lub na 3 wybrane spektakle) i bilety na poszczególne przedstawienia.

Grzegorz Żurawiński