Dziś, w piątek 26 czerwca, ok. godz. 19.05 na antenie wrocławskiego radia szef legnickiej sceny podsumuje zakończony sezon artystyczny, jednak przede wszystkim opowie o tym, co ważnego dla niego osobiście i teatru, którym kieruje wydarzy się w nadchodzących tygodniach. Rozmowę na żywo łączoną ze studia w Legnicy poprowadzi Grzegorz Chojnowski.

W ubiegłotygodniowy czwartek dolnośląscy radni rozstrzygnęli o laureacie najważniejszej regionalnej nagrody kulturalnej. Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA za rok 2008 (100 tys. zł) otrzymał Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Nagrodzono realizowany od 15 lat w Legnicy unikatowy i pionierski w skali kraju projekt artystyczno-społeczny o nazwie „Teatr, dla którego sceną jest miasto”. To dobra okazja, by porozmawiać o zbliżającej się drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” (17-20 września 2009). Tym bardziej, że pomysł festiwalu jest naturalnym rozwinięciem nagrodzonego projektu.

Festiwal otworzy legnicka premiera spektaklu „Palę Rosję!” (mimo zakończenia sezonu próby są w toku) z którym teatr pojedzie w artystyczną podróż na Syberię. Tak się składa, że premiera wypadnie dokładnie w 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku). Czy to przypadek? Czy teatr zamierza wykorzystać rocznicową okazję, dla przypomnienia tego wydarzenia (zaproszenia do debaty z tym związanej wyszły do ważnych postaci polityki, znawców problematyki polsko-rosyjskiej).

Jak widać pytań, ani okazji do rozmowy nie zabraknie. Zwłaszcza, że jeszcze bliżej jest do bardzo ważnego wydarzenia w artystycznym życiu Jacka Głomba, jakim będzie światowa premiera jego debiutanckiego filmu fabularnego „Operacja Dunaj”. Już 10 lipca film pokazany zostanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Ponoć z Havlem i Wałęsą na widowni…  Kilka tygodni później, bo 4 sierpnia w Nowej Rudzie, odbędzie się polska premiera tego obrazu, zaś dwa dni później na uroczystym pokazie w kinie Helios obejrzą go legniczanie (w polskich kinach film pojawi się 14 sierpnia).

Dyrektorowi legnickiego teatru, mimo urlopu, szykuje się zatem pracowite i pełne wrażeń lato. O tym m.in. Grzegorz Chojnowski z Radia Wrocław rozmawiać będzie w piątkowy wieczór z Jackiem Głombem. Warto posłuchać.

(żuraw)