Pięć gwiazdek Przekroju, wyróżnienie na 4. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni, kwalifikacja do finału XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a do tego bardzo dobre recenzje. Inspirowane prozą Janusza Andermana „Fotografie” w autorskiej reżyserii Pawła Kamzy podobają się także publiczności. Najnowszy spektakl legnickiego teatru grany będzie w sobotę 30 i w niedzielę 31 maja na Scenie na Piekarach.

Przedstawienie zbiera bardzo pochwalne recenzje. „Kamza z Andermanem  to skuteczny duet kolejowy. Wszyscy główkują, ale tylko nieliczni potrafią zrobić z kolejowej metafory dzieło sztuki. Choćby Kamza”. Właśnie tak o najnowszej premierze legnickiego teatru pisał w Przekroju Łukasz Drewniak i przyznał mu pięć gwiazdek w sześciostopniowej skali.

Nie mniej entuzjastycznie o spektaklu Pawła Kamzy pisał w Dzienniku Leszek Pułka. „Na początku bohaterki legnickich ”Fotografii” - pociągowych scenek Kamzy i Andermana - ruszały się jak lokomotywa w wierszu Tuwima - ospale. Olśniły dopiero wtedy, gdy zagarniając wyimaginowany przedział i bufet, stacyjkę i cmentarz, wtargnęły w samo życie. Te baby są z uroczej bajki”.

Podobnie jak pisarz w swoich „Fotografiach”  Kamza ułożył opowieść z sytuacji banalnie powszednich, mało dramatycznych, zwyczajnych, czasami absurdalnych. Ale jednak własną. Tragikomiczną.

Bohaterki legnickiej opowieści scenicznej ruszają w podróż pociągiem. To jedna z tych wyjątkowych sytuacji życiowych, w której obce sobie osoby zaczynają ze sobą rozmawiać. Czasami mówią prawdę, czasami zmyślają, by ją ukryć, albo przynajmniej lepiej wypaść w cudzych oczach.

Konduktorkę porzucił kochanek, dziennikarkę wylali z roboty, plastyczka marzy o lepszym życiu w Paryżu, nawiedzona jasnowidzka za wszelką cenę szuka kandydata na męża. Do tego bokserka z woli ojca, co pewnie myślał o synu, asystentka wojewody z nieślubnym dzieckiem i po dwóch aborcjach, wagonowa bufetowa i córka zmarłego wojewody z minionej epoki. Galeria postaci banalnie zwyczajnych, ale obciążonych przeszłością. Takich, co jeśli marzą, to jednocześnie wstydzą się swoich marzeń.

Spektakl grany jest brawurowo, zarówno przez aktorki, jak i aktorów. Trudno kogoś wyróżnić. Nawet męskie postaci przedstawienia (w założeniu epizodyczne) wnoszą do przedstawienia potężną dozę dynamiki i humoru. Nic dziwnego, że premierowa publiczność reagowała bardzo żywo: chichocząc, głośno się śmiejąc, a nawet bijąc brawa w trakcie przedstawienia (to rzadkie).

Całość jest świetnie skomponowana i bardzo dynamiczna. Tylko czasami śmiech zamiera nam głupkowato na ustach, gdy gwałtowny zwrot akcji i nastroju czyni sytuację mało śmieszną, bo tragiczną. Gdy ludzka komedia zamienia się w dramat.

„Cztery wózki wystarczają Kamzie do pokazania niemalże wszystkiego - są podróżnymi walizkami, ławkami w poczekalni, elementami przedziału, deskorolkami, sankami, a nawet grobem ojca jednej z bohaterek. Cały spektakl składa się z perfekcyjnie połączonych, zrytmizowanych etiud z wykorzystaniem tych właśnie przedmiotów. Jak w dobrze zsynchronizowanym układzie choreograficznym nie ma tu miejsca na chaos czy przypadek” – pisała Katarzyna Knychalska z Nowej Siły Krytycznej.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Piekarach
FOTOGRAFIE
według Janusza Andermana

adaptacja i reżyseria: Paweł Kamza
scenografia: Izabela Kolka
ruch sceniczny: Anna Piotrowska
muzyka: Paweł Moszumański
premiera: 29 marca 2009 r.

OBSADA: „bufetowa”, córka wojewody – Zuza Motorniuk; kuracjuszka, jasnowidz – Małgorzata Urbańska; konduktorka bez Mietka – Magda Biegańska; asystentka wojewody, z synem na telefonie  - Ewa Galusińska , paryżanka z Kielc, malarka – Gabriela Fabian, bokserka, poetka mimo woli  – Katarzyna Dworak; reporterka radiowa, zredukowana – Justyna Pawlicka; śpiewak z Łomży 1 /Tubylec/ Prokurator 2 / Głaz, pracownik zakładu pogrzebowego – Łukasz Węgrzynowski; śpiewak z Łomży 2 /Poseł/ Prokurator 1/ Kwiatek, pracownik zakładu pogrzebowego – Dariusz Majchrzak.

Przedstawienie grane będzie w sobotę 30 i w niedzielę 31 maja o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Izerskiej (Scena na Piekarach).
bilety: 25 zł (ulgowy 15 zł)
rezerwacja telefoniczna 076-72-33-505 lub elektroniczna  bilety©teatr.legnica.pl