Prawdopodobnie 4 sierpnia na polsko - czeskim przejściu granicznym w Nowej Rudzie odbędzie się polska premiera "Operacji Dunaj" w reżyserii Jacka Głomba. Wcześniej film będzie walczył o nagrody w Karlowych Warach. Pisze Tomasz Jóźwiak.

"Operacja Dunaj" swoją fabułą nawiązuje do tragicznej historii inwazji Wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968r. Ale film nie będzie z pogranicza dramatu i cierpienia. To bardziej liryczno - komiczna opowieść o losach pewnego sowieckiego (polskiego – przyp. red. serwisu) czołgu i jego załogi, który w czasie inwazji... zgubił drogę i "wylądował" w czeskiej gospodzie.

Pechowymi czołgistami są Jasiu, Edek, Florian i Romek. W postać Floriana wciela się Maciej Stuhr. Rolę Jasia gra Maciej Nawrocki, natomiast pozostały skład załogi uzupełniają legniccy aktorzy: Przemysław Bluszcz (Romek) i Bogdan Grzeszczak (Edek). Oprócz wspomnianych znakomitych aktorów, w filmie grają również Zbigniew Zamachowski, Tomasz Kot, Paweł Wolak, Zbigniew Waleryś i oczywiście czeska ekstraklasa z Jiri Menzlem na czele: Eva Holubova, Bolek Polivka, Rudolf Hrusinski czy Marta Issova.

- "Operacja Dunaj" jest swego rodzaju naszym wspólnym uśmiechem historii przecież tragicznej w swoich rozmiarach. Nie wyobrażałbym sobie, by taki film powstawał bez udziału naszych południowych przyjaciół. Bez Czechów "Operacja" byłaby nie do końca prawdziwa, za mało szczera. Chcemy zrobić film popularny z komediowym zacięciem, podobnym do znanych nam wszystkim: "C.K. Dezerterzy" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Jednocześnie robimy go z głębi i potrzeby naszych serc, bo tak trzeba, bo to jesteśmy winni czeskiemu narodowi. Może przez ten film uda się choć trochę ukoić wstyd za udział naszych wojsk w inwazji na Czechosłowację - mówił rok temu w sierpniu na planie zdjęciowym w Karpnikach, Jacek Głomb, dla którego "Operacja" jest reżyserskim debiutem filmowym.

Niemal pewne jest, że polska premiera tego filmu odbędzie się na początku sierpnia na polsko - czeskim przejściu granicznym w Nowej Rudzie. Prawdopodobnie "Operacja" zostanie pokazana 4 sierpnia. Kilka dni później zagości na dużym ekranie. Wcześniej jednak film weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, 10 lipca. Pod koniec lipca wejdzie na ekrany czeskich kin.

(Tomasz Jóźwiak, „”Operacja” na granicy”, www.legnica24.net, 22.05.2009)