Są urodziwe i mają po dwadzieścia lat. Dorota Bilkiewicz, Magdalena Grzybowska i Alicja Żygadło użyczyły swojego wizerunku do promocji wśród rówieśników legnickich obchodów 20-lecia czerwcowych wyborów. - Dedykujemy je drugiemu i następnym pokoleniom Polaków. Adresujemy głównie do ludzi młodych – mówi Jacek Głomb organizator artystycznej części obchodów. Pisze Tomasz Jóźwiak.

Legnickie uroczystości 20. rocznicy demokratycznych i wolnych wyborów z 1989r. odbędą się w naszym mieście w piątek, 5 czerwca. Z tej okazji planowanych jest wiele imprez. Będą okolicznościowe wystawy, promocje książek, spotkania z dawnymi działaczami opozycyjnej Solidarności. Kulminacją będzie odsłonięcie Bramy im. Lecha Wałęsy. Tak będzie nazywał się handlowy łącznik między Galerią Piastów a kinem "Helios".

Do rozpropagowania wśród młodego pokolenia wolnościowej idei sprzed 20 lat, zaproszono trzy młode legniczanki. Dorota Bilkiewicz, Magdalena Grzybowska i Alicja Żygadło są rówieśniczkami przełomowych wyborów. Urodziły się w 1989r. Zgodziły się użyczyć swojego wizerunku do promocji legnickich uroczystości wśród swoich rówieśników.

- Legnickie obchody pamiętnego czerwca roku 1989 dedykujemy drugiemu i następnym pokoleniom Polaków. Adresujemy je głównie do ludzi młodych. Dlatego chcemy, by dzisiejsi dwudziestolatkowie stali się honorowymi wolontariuszami idei, która przed laty przyświecała innym pokoleniom. Apelujemy, by 20-latkowie zgłaszali się do nas, by wesprzeć ten pomysł. Chcemy, by 5 czerwca spotkały się dwa pokolenia ludzi, którzy doskonale pamiętają wybory z 1989 roku i ci, którzy w tym przełomowym czasie przyszli na świat - mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

W 1989r. w Legnicy urodziło się prawie 1700 dzieci. Organizatorzy obchodów czerwca'89 chcą, by "rówieśnicy wolności" stali się bohaterami tego dnia. Jednym z akcentów podkreślających znaczenie tego pomysłu będzie wspólna pamiątkowa fotografia legnickich dwudziestolatków.

(Tomasz Jóźwiak, „Rówieśniczki wolności”, www.legnica24.net, 22.05.2009)