„Sami” to lifestylowy, współczesny komediodramat z łezką, a także dramaturgiczny i reżyserski debiut legnickiego duetu aktorskiego Katarzyna Dworak - Paweł Wolak. Debiut wyjątkowo udany. Sztuka zdobyła Grand Prix 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie przynosząc także nagrodę aktorską Anicie Poddębniak. Spektakl grany będzie od piątku do niedzieli 20-22 lutego na dużej scenie legnickiego teatru.

Młode małżeństwo po traumie związanej z utratą nienarodzonego dziecka przeżywa kryzys. Kasia i Paweł lekarstwa na życiową odmianę i szansy na nowe otwarcie w swoim związku szukają w przeprowadzce z miejskiej dżungli do wiejskiej głuszy – ona z obawą i sceptycyzmem, on z naiwną wiarą mieszczucha rzuconego na łono przyrody. Taki jest punkt wyjścia do legnickiego spektaklu, u którego praźródeł był wakacyjny film nakręcony przez aktorskie małżeństwo, które także zamieszkało na wsi.

„Polski teatr coraz chętniej podejmuje tematy z dziedziny lifestyle'u, w rodzaju: "dokąd na wakacje", "gdzie do knajpy", "kupić loft czy mieszkanie". I bada je niczym antropolog. Okładki pism kuszą historiami: "Porzucili miasto - odnaleźli siebie", "Exodus mieszczuchów zmienia oblicze polskiej wsi", "Neo-ziemiaństwo", "Gwiazdy, które uciekły od cywilizacji" – zauważyła teatralna recenzentka Gazety Wyborczej Joanna Derkaczew.

„Wychodzi, że to spektakl o końcu idealizmu. Prawdziwy prawdą 40-latków zmuszonych do odpowiedzi na niechciane "dojrzałe" pytania: co teraz zrobić ze swoją wolnością, własnością, miłością? Jak na nowo zdefiniować przyjaźń, rozmowę, spotkanie? I wreszcie: jak żyć, do cholery? Najbardziej w bohaterach podobało mi się właśnie to ich powtórne, rozpaczliwe, ale konieczne uczenie się świata i siebie” – tak przesłanie przedstawienia objaśniał Łukasz Drewniak w Przekroju.

„Połączenie gorzkiej historii z komizmem prostym, inteligentnym i dosadnym stanowi największy walor „Samych”. Zamiast, tak powszechnych dziś w teatrze plastikowo-sitkomowych gagów, mamy błyskotliwe dialogi i aktorów, którzy na scenie po prostu świetnie się bawią” - zauważyła Katarzyna Knychalska w Dzienniku Teatralnym.

„Nie byłoby jednak tak dobrego odbioru, gdyby nie trafny dobór aktorów. Reżyserzy i scenarzyści w roli Kasi i Pawła obsadzili ... siebie. Efekt? Oglądanie ich to czysta przyjemność. Grają tak przekonująco, że po kilku minutach zapominamy, że jesteśmy w teatrze, a pojawia się poczucie, że przebywamy u nich na wsi. Jak do tego dodamy świetny humor i dobre dialogi, to będziemy mieli pełny obraz "Samych"” – ocenił Piotr Bogdański z Wiadomości Wałbrzyskich.

„Najpiękniejsza scena spektaklu to kolacja przy świecach. Ale stół jest drewniany, świece kopcą, a na talerzu tylko kartofel i marchewka. I polska wóda, jak zawsze wyborowa. Cztery twarze, dwa nieudane małżeństwa. Kiedy mężczyźni odchodzą pogadać o męskich sprawach, kobiety głośno się śmieją. Zagłuszają alkoholowym śmiechem tę jałowość, beznadzieję. Ale pijacki rechot w pewnym momencie się kończy. Nowo poznana, jeszcze chwilę temu rozchichotana sąsiadka (nagroda aktorska dla znakomitej Anity Poddębniak), podchodzi do "miastowej" dziewczyny. Przytula ją mocno do piersi. Jest pijaną matką, siostrą, opiekunką. Chwilowym otrzeźwieniem. "Sami" był jedynym konkursowym spektaklem, w którym zaiskrzyły wszystkie elementy: przezroczysta reżyseria, fantastyczne zespołowe granie, inscenizacja, scenografia...” – tak o przedstawieniu, które zdobyło Grand Prix ubiegłorocznego XII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie pisał Łukasz Maciejewski z Dziennika Polskiego.

„"Samych" trudno uznać za komedię, ale trudno było podczas spektaklu powstrzymać się od chichotu, widząc, jak główni bohaterowie - małżeństwo emigrujące na wieś - nie potrafią poradzić sobie z nowym otoczeniem. Zachwycił świetny poziom gry legnickiego zespołu oraz sposób wykorzystania przestrzeni” – to z kolei ocena Marty Odziomek opublikowana w artPapierze.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
SAMI

reżyseria: Katarzyna Dworak i Paweł Wolak
asystent reżysera: Bogdan Grzeszczak
scenografia: Bogdan Cieślak
kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka: Kormorany w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Artur „Gaja” Krawczyk oraz gościnnie Jan Daniluk
premiera: 23 lutego 2008

Grają:
Magda Biegańska, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Bogdan Grzeszczak, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Tadeusz Ratuszniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Dariusz Majchrzak, Łukasz Węgrzynowski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak oraz statysta Wiktor Krysiak.

spektakle na dużej scenie w piątek, sobotę i w niedzielę 20-22 lutego o godz. 19.00
bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)
rezerwacja tel. 076-72-33-505, elektroniczna: bilety©teatr.legnica.pl