“Ciało ciału ciała dało” - zaśpiewa Maria Peszek w piosence zwiastującej jej nowy album "Maria Awaria". Płyta ukaże się 19 września, a już dwa dni później artystka, która swój styl nazywa magicznym wulgaryzmem, wystąpi na dużej scenie legnickiego teatru. Ten jedyny legnicki koncert rozpocznie się w niedzielę 21 września o godz. 20.00. Bilety po 35 zł (w dniu koncertu po 45 zł). Będzie skandal? Czy bezpruderyjny recital dla bezpruderyjnej publiczności?

Fragmentów singla “Ciało” już teraz można posłuchać w Internecie (na stronie www.maria-awaria.pl). Przy okazji obejrzeć można wizualizacje, które pozwalają wyrobić sobie  pojęcie o multimedialnym charakterze najnowszego projektu tej muzykalnej aktorki.

"Chciałam spróbować uchwycić intymność bez wstydu i kulturowych ograniczeń" - tłumaczyła w jednym z wywiadów Maria Peszek.. Aktorka, często nagradzana za kreacje teatralne, ma na swoim koncie także role filmowe („Julia wraca do domu”, „Ubu król”, „Wiedźmin”, „Spis cudzołożnic” i „Nocne Graffiti”).

Jako piosenkarka córka Jana Peszka zadebiutowała w 2005 roku projektem "Miasto Mania", na który złożyły się płyta oraz widowisko wystawiane w warszawskiej Fabryce Trzciny. W nagraniach pomogli jej Wojciech Waglewski z synami Fiszem i Emade. Efektem były dwie statuetki Fryderyka i zdobycie Platynowej Płyty. Płyta z piosenkami z "Miasto Manii" stała się bestsellerem, a zwroty takie, jak: "nie mam czasu na seks" czy "pieprzoty" weszły do języka potocznego. Była to "niezwykła opowieść o dwuznacznej fascynacji miastem, które truje, upija, przeraża i zachwyca jednocześnie. Monodram najciekawszej wokalistki wśród aktorek" - napisano w jednej z recenzji.

Maria Peszek potwierdziła swoją popularność ponad 120 koncertami w Polsce i zagranicą oraz występami na najważniejszych festiwalach muzycznych. Niektórzy dostrzegli w "Miastomanii" pokoleniowy manifest wielkomiejskich trzydziestolatków, na co artystka zareagowała ostentacyjnie antygwiazdorskim krążkiem “Siku”.

“Są kobiety pistolety i kobiety jak rakiety, chude, długie, bezzmarszczkowe, z wydepilowanym krokiem” – śpiewa i prowokuje artystka w projekcie “Maria Awaria”. – Myślę, że ja, Maria Peszek, mogę się podpisać pod każdym słowem, nie zapominając, że sztukę trzeba traktować z przymrużeniem oka. Ludzie w najintymniejszych chwilach wyrażają się często bardzo radykalnie, co nie znaczy, że te mocne słowa pozbawione są czułości. Zastanawiałam się, dlaczego potem artyści przekładają język czułości na powierzchowne, nic nieznaczące teksty. Ja chciałam spróbować uchwycić radykalność i intymność bez wstydu i kulturowych ograniczeń – objaśnia artystka.

Na całość najnowszej propozycji artystycznej Marii Peszek składają się:

1. Płyta „Maria Awaria”, na której głównym celem artystki było skuteczne wyrażenie emocji.” Tak, aby były to piosenki bliskie ludziom, czyli takie które można zanucić, w różnych sytuacjach, zaśpiewać komuś do ucha i wymruczeć pod kołdrą, A także zatańczyć w kuchni z kimś, za kim się tęskniło cały dzień. Przy nagraniu tego krążka Peszek zaprosiła do współpracy Andrzeja Smolika jako producenta albumu.

2. Książka ‘”Maria Awaria – Bezwstydnik”, która jest intymnym dziennikiem pełnym charakterystycznego dla autorki poczucia humoru i pieprznej liryki. Książka jest także manifestem niepodległości sumienia, bo “Bezwstydnik” podszyty jest potrzebą wolności i niezgodą na ramy, smycze i kagańce wszelkich trendów kulturowych. Znajdziemy w nim felietony, teksty piosenek i zdjęcia, których szczególną jakością jest intymność bez kamuflażu, makijażu i retuszu.

"Maria Awaria" na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

koncertowy recital Marii Peszek
niedziela 21 września 2008 r. godz. 20.00
bilet: 35 zł (w dniu koncertu 45 zł)