Prezydent Legnicy zawiadomił prokuraturę, że dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej Jacek Głomb nieprawidłowo zarządza pieniędzmi instytucji. Zarzuty urzędu miasta obejmują niegospodarność, nieprawidłowości w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i ewidencjonowaniu środków trwałych – informuje Tomasz Wysocki.

- Doniesienia do prokuratury to efekt wyników kontroli przeprowadzonej w Teatrze Modrzejewskiej przez urząd miejski i urząd marszałkowski - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Legnicy. - Prezydent ma obowiązek powiadomić prokuraturę, jeśli są podstawy do podejrzeń o uchybienia natury finansowej w nadzorowanej przez niego instytucji.

Kontrola urzędu miasta dotyczyła gospodarki finansowej w Teatrze im. Modrzejewskiej w roku 2007, urzędnicy marszałka badali wydatki w roku 2006. Kontrolerzy połączyli siły, bo teatr kierowany przez Jacka Głomba wspólnie finansują miasto Legnica i marszałek dolnośląski.

Jakie mogą być straty teatru w efekcie niegospodarności Głomba? - Nie jestem w stanie tego określić - mówi Rodak.

Grzegorz Żurawiński z Teatru im. Modrzejewskiej: - Nie znamy ani zarzutów wobec szefostwa teatru, ani treści doniesienia do prokuratury. Co więcej, nie dostaliśmy także protokołu pokontrolnego, a powinniśmy mieć do niego dostęp. W tej sytuacji doszło do złamania wszelkich reguł współpracy między instytucją a jej organem założycielskim, czyli teatrem i urzędem miasta. O zarzutach urzędu miasta i zgłoszeniu nieprawidłowości w prokuraturze dowiedzieliśmy się z mediów.

(Tomasz Wysocki, „Prokuratura sprawdzi Teatr Modrzejewskiej w Legnicy”, Gazeta Wyborcza-Wrocław, 3.09.2008)