Urząd Marszałkowski woj. dolnośląskiego do końca roku chce przejąć rolę głównego organu prowadzącego Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Współprowadzącym będzie urząd miasta Legnicy - do tej pory główny organizator placówki – informuje wrocławska korespondentka Polskiej Agencji Prasowej.

Wicemarszałek woj. dolnośląskiego Piotr Borys powiedział PAP we wtorek, że decyzja o przejęciu teatru spowodowana jest chęcią "uporządkowania systemu placówek kultury na Dolnym Śląsku".
 
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski powiedział PAP, że ewentualne przejęcie teatru przez urząd marszałkowski będzie efektem długiego procesu, ponieważ miasto zabiegało o to od 1999 r., a "skoro jest wola urzędu marszałkowskiego, to trzeba być konsekwentnym".

- Wartość artystyczna teatru jest poza dyskusją i uważam, że mieć ten teatr to zaszczyt. (...) Teatr nadal będzie w Legnicy, myślę, że ani mieszkańcy, ani placówka nie stracą na przejęciu go przez urząd marszałkowski - uznał Krzakowski.

Samorząd województwa od 3 lat jest organem współprowadzącym Teatr Modrzejewskiej. Zgodnie z planem, prawdopodobnie od stycznia 2009 r. urząd marszałkowski przejmie rolę głównego prowadzącego, a współprowadzącym lub współfinansującym będzie miasto Legnica. Szczegóły porozumienia i przekazania będą jednak dopiero ustalane.

Jak zastrzegł Borys, zmiana nie będzie pociągała za sobą poważnych konsekwencji finansowych dla urzędu marszałkowskiego. Dotacja dla placówki może zwiększyć się o 1 mln zł, to też będzie jednak elementem konstruowanego dopiero porozumienia.

Tymczasem według dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba, propozycja urzędu marszałkowskiego jest dobra i pomoże w sprawnym prowadzeniu placówki. - Skala działania i przestrzeń artystyczna teatru zasługują na taką instytucję jak urząd marszałkowski i będzie to wreszcie próba naprawienia błędu, jakim było przekazanie teatru miastu - powiedział PAP Głomb.

Zdaniem dyrektora, placówka będzie mogła sprawniej ubiegać się m.in. o dotacje unijne. Roczny budżet Teatru Modrzejewskiej wynosi około 5 mln zł. Dotacja z legnickiego urzędu miasta wynosi około 2,5 mln zł, dotacja urzędu marszałkowskiego - około 1,2 mln zł. Placówka wypracowuje zysk wysokości około 1 mln zł, a dodatkowe 400-600 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie jednej premiery kosztuje średnio 70-150 tys. zł.

(PAP, „Porozumienie w sprawie Teatru Modrzejewskiej”, 1.07.2008)