Jest wola przejęcia legnickiego teatru przez samorząd wojewódzki – oświadczył w poniedziałek wicemarszałek województwa Piotr Borys. Wicemarszałkowi Borysowi wtórował Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa. O zasadniczej organizacyjno-finansowej zmianie, która czeka Teatr Modrzejewskiej pisze Artur Guzicki w portalu lca.pl

Chęć zmian organizacyjnych i doprowadzenia do sytuacji, w której to samorząd wojewódzki, a miejski będzie głównym prowadzącym legnicki Teatr deklarowali tez legniccy radni Sejmiku.

- Zmiana jaką szykujemy jest zmianą systemową. Chcemy uporządkować sytuację w dolnośląskiej kulturze i doprowadzić do tego, że wszystkie teatry będą współfinansowane przez władze województwa. Teatr legnicki ma tu szczególną pozycję. Już trzeci rok Urząd Marszałkowski dopłaca do jego działalności. Teraz chcemy odwrócić sytuację i stać się głównym organizatorem – mówił Piottr Borys.

Wizyta wicemarszałka i radnych Sejmiku była wynikiem zamieszania do jakiego doszło w związku z zajęciem przez komornika kont teatralnych. Towarzysząca temu spowodowała, że radni samorządu wojewódzkiego zaczęli się przyglądać dokładnie sytuacji tej instytucji. Na ostatniej sesji mieli nawet przyjąć apel do Zarządu Województwa w sprawie podjęcia szybkich kroków zmierzających do uporządkowania sytuacji w legnickim teatrze. Niestety punkt ten w ostatniej chwili został wycofany z porządku obrad.

Podczas spotkania z dziennikarzami radni wojewódzcy twardo oświadczyli, ze nie widza możliwości funkcjonowania legnickiego teatru bez Jacka Głomba. Była to odpowiedz na pogłoski jakie od jakiego czasu krążą po Legnicy, że dyrektor Głomb może za zamieszanie wokół finansów teatru przypłacić utratą stanowiska. 

- Będziemy bronić tego teatru, tego dyrektora i tego zespołu. Odejście pana Głomba byłoby stratą dla całej kultury – powiedziała radna Sejmiku Dorota Czudowska.

Piotr Borys deklarację o woli przejęcia teatru przez samorząd wojewódzki powtórzył też na forum legnickiej Radny.

(Artur Guzicki, „Marszałek będzie rządził teatrem”, lca.pl, 1.07.2008)