Sejmik dolnośląski chce współfinansować na Dolnym Śląsku wszystkie teatry i filharmonie. Projekt akceptują zarówno radni koalicji PO i PSL, jak i opozycyjnego PiS. Pierwszą placówką, która z gminnej stanie się wojewódzką, będzie legnicki Teatr Modrzejewskiej – pisze Tomasz Woźniak.

– Projekt kompleksowego wspierania sztuki w tym roku trafi pod obrady sejmiku. Chcemy rozpocząć współfinansowanie placówek w przyszłym roku – deklaruje wicemarszałek województwa Piotr Borys. – Naprawiamy błędy byłych wojewodów, którzy przekazali niektóre teatry gminom.

Pierwszą przejętą instytucją będzie legnicki Teatr im. Modrzejewskiej. Od dwóch lat sejmik opłaca jedną trzecią budżetu placówki, czyli 1,2mln zł. Od stycznia chce płacić dwie trzecie. Resztę dopłacałoby miasto.

Proces przejmowania finansowania przez województwa ma też objąć teatr w Jeleniej Górze. Najpierw byłoby to jedynie 500 tys. zł dotacji. – Popieramy ten pomysł – zapewnia radna Dorota Czudowska z PiS.

Trwają też rozmowy z władzami Wałbrzycha. Tu sytuacja jest odwrotna. Sejmik finansuje Teatr Dramatyczny i Filharmonię Sudecką w całości, a chce, by dołożyło się do nich także miasto. – Rozmowy trwają od kilku miesięcy – przyznaje Piotr Sosiński, zastępca prezydenta Wałbrzycha. –W zamian za finansowanie Teatru Dramatycznego chcemy, by samorząd województwa dał pieniądze na Teatr Lalki i Aktora.

– Takie współfinansowanie podnosi rangę placówki – dodaje Borys. –A przypadek teatru w Legnicy pokazał, że pomysł się sprawdza.

(Tomasz Woźniak, „Współfinansowanie podnosi prestiż placówki”, Polska Gazeta Wrocławska, 1.07.2008)