„Łemko” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba, spektakl finalista tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, oraz „Sami” dramaturgiczny i reżyserski debiut legnickiego aktorskiego małżeństwa Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka (którzy grają także główne role w przedstawieniu), to dwie artystyczne propozycje Teatru Modrzejewskiej na nadchodzący weekend.


Robert Urbański
ŁEMKO

reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
muzyka: Bartek Straburzyński, gra na żywo zespół Tatra Roma
ruch sceniczny: Kamila Jankowska, Witold Jurewicz
premiera: 13 września 2007

Grają: Zbigniew Waleryś, Anita Poddębniak, Paweł Palcat, Magda Skiba, Ewa Galusińska, Paweł Wolak, Joanna Gonschorek, Łukasz Węgrzynowski, Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Magda Biegańska, Jakub Kotyński, Dariusz Majchrzak, Grzegorz Wojdon, Katarzyna Dworak, Tadeusz Ratuszniak, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak.

„Legnicki “Łemko” w inscenizacji Jacka Głomba to spektakl prowadzony tak blisko życia, jak można sobie tylko wyobrazić. Mocna satyra gryzie spokojne sumienia. Szczęśliwie brak tu doraźnej propagandy politycznej, ale nie brak dramatycznego banału życia. Ta szopka przypomina, że ludobójstwo i wysiedlenia, także w Polsce, są źle zabliźnioną raną“ - tak o premierowej pozycji w repertuarze Teatru Modrzejewskiej pisał w Dzienniku Leszek Pułka dając spektaklowi rekomendacje i cztery gwiazdki (dobry).

„Znalazł się ktoś, kto całkiem z zewnątrz potrafił zobaczyć, przeanalizować, zrozumieć i pokazać urodę łemkowskiego świata, a jednocześnie go przeanalizować. Ktoś nie zaplątany w nasze codzienne problemy, kłótnie, meandry funkcjonowania, stoi z boku i ze straszliwym zrozumieniem opisuje, co widzi. A widzi dużo. Często więcej od tego, co my sami widzimy, lub chcemy widzieć“- napisał uczestnik dyskusji na forum internetowym www.lemkowyna.net.

Spektakl to pierwszy projekt polsko-ukraińsko-łemkowski, którego źródło wypływa z Legnicy i okolic, bowiem na skutek przesiedleń będących konsekwencją Akcji „Wisła”, właśnie to miasto stało się nieoficjalną polską stolicą tych narodowości.

Scenariusz „Łemka” napisany przez Roberta Urbańskiego, oparty został na autentycznych relacjach Łemków, z którymi twórcy spektaklu rozmawiali. Nie jest jednak dokumentem, lecz kreacją artystyczną, przedstawieniem pełnym magii, muzyki i tańca.

„Dawno nie oglądałem tak magicznego przedstawienia. Choć temat trudny i bolesny - wysiedlenie Łemków w ramach powojennej akcji "Wisła", to reżyserowi - Jackowi Głombowi udało się uniknąć taniej lekcji historii na rzecz wspaniale opowiedzianej historii rodu Oresta Gabury, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością, a dawno zmarli przodkowie aktywnie uczestniczą w ziemskim padole współbraci” – napisał w Dzienniku Teatralnym Łukasz Karkoszka.


spektakle w sali byłego teatru Varietes przy ul Kartuskiej (Zakaczawie)
w piątek 30 maja i niedzielę 1 czerwca o godz. 19.00

oraz w środę, czwartek i piątek (28-30 maja) o godz. 11.00
bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)
uwaga! dla mieszkańców Zakaczawia bilet specjalny za 7 zł !!!



Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
SAMI

reżyseria:  Katarzyna Dworak i Paweł Wolak
asystent reżysera: Bogdan Grzeszczak
scenografia: Bogdan Cieślak
kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka: Kormorany w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Artur „Gaja” Krawczyk oraz gościnnie Jan Daniluk
premiera: 23 lutego 2008

Grają: Magda Biegańska, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Bogdan Grzeszczak, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Tadeusz Ratuszniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Zbigniew Waleryś, Łukasz Węgrzynowski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak oraz statysta Wiktor Krysiak.


Młode małżeństwo po traumie związanej z utratą nienarodzonego dziecka przeżywa kryzys. Kasia i Paweł lekarstwa na życiową odmianę i szansy na nowe otwarcie w swoim związku szukają w przeprowadzce z miejskiej dżungli do wiejskiej głuszy – ona z obawą i sceptycyzmem, on z naiwną wiarą mieszczucha rzuconego na łono przyrody.

„Polski teatr coraz chętniej podejmuje tematy z dziedziny lifestyle'u, w rodzaju: "dokąd na wakacje", "gdzie do knajpy", "kupić loft czy mieszkanie". I bada je niczym antropolog. Okładki pism kuszą historiami: "Porzucili miasto - odnaleźli siebie", "Exodus mieszczuchów zmienia oblicze polskiej wsi", "Neo-ziemiaństwo", "Gwiazdy, które uciekły od cywilizacji"?

Paweł Wolak i Katarzyna Dworak, para artystów z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, odpowiada autorskim spektaklem "Sami". Opowieść o parze, która porzuca życie w wielkim mieście i kupuje wymarzony domek na łonie natury, szybko pokazuje drugie dno. Kryzys w ich związku nie polegał na błędnym doborze miejsca do życia, ale na błędach w budowaniu wzajemnych relacji. Mit "Zmień miejsce - zmienisz życie" rozpada się na oczach widzów z każdą kolejną sceną, dowcipnego choć niosącego pesymistyczne przesłanie spektaklu” – zauważyła teatralna recenzentka Gazety Wyborczej Joanna Derkaczew.

„Marzenie o samotności we dwoje okazuje się jednak złudne. Zza każdego krzaka może rozlec się nagle przeciągłe: „Sąsiaaaad!!!”, w każdych drzwiach może pojawić się histeryczny ksiądz, sprytny kuternoga, wioskowy idiota czy wyszczekana urzędniczka z gminy. Seria komediowych scenek unosi małżeńską parę na skraj emocjonalnej przepaści. Wśród śmiechów i chichotów uczucia giną jak polne żaby deptane w czasie pikniku. Emancypacja we dwoje zmienia się w emancypację „od siebie””- dodaje ta sama autorka w Wysokich Obcasach, które przyznały legnickiemu spektaklowi miano teatralnego hitu.

„Wychodzi, że to spektakl o końcu idealizmu. Prawdziwy prawdą 40-latków zmuszonych do odpowiedzi na niechciane "dojrzałe" pytania: co teraz zrobić ze swoją wolnością, własnością, miłością? Jak na nowo zdefiniować przyjaźń, rozmowę, spotkanie? I wreszcie: jak żyć, do cholery? Najbardziej w bohaterach podobało mi się właśnie to ich powtórne, rozpaczliwe, ale konieczne uczenie się świata i siebie” – analizuje motywy podjęcia tematu i przesłanie przedstawienia Łukasz Drewniak w Przekroju.

„Nie byłoby jednak tak dobrego odbioru, gdyby nie trafny dobór aktorów. Reżyserzy i scenarzyści w roli Kasi i Pawła obsadzili ... siebie. Efekt? Oglądanie ich to czysta przyjemność. Grają tak przekonująco, że po kilku minutach zapominamy, że jesteśmy w teatrze, a pojawia się poczucie, że przebywamy u nich na wsi. Jak do tego dodamy świetny humor i dobre dialogi, to będziemy mieli pełny obraz "Samych"” – ocenia Piotr Bogdański z Wiadomości Wałbrzyskich.

spektakl na dużej scenie w sobotę  31 maja o godz. 19.00

bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)