Spektakl „Sami” to dramaturgiczny debiut legnickiego małżeństwa aktorskiego Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka, którzy podjęli się także reżyserii przedstawienia oraz zagrali w nim główne role. Ten kameralny słodko-gorzki i niemal terapeutyczny dramat współczesny z uwagą odnotowali krajowi recenzenci teatralni. Spektakl tak ogromnej radości z grania, że udziela się ona widzom.

Młode małżeństwo po traumie związanej z utratą nienarodzonego dziecka przeżywa kryzys. Kasia i Paweł lekarstwa na życiową odmianę i szansy na nowe otwarcie w swoim związku szukają w przeprowadzce z miejskiej dżungli do wiejskiej głuszy – ona z obawą i sceptycyzmem, on z naiwną wiarą mieszczucha rzuconego na łono przyrody.

„Polski teatr coraz chętniej podejmuje tematy z dziedziny lifestyle'u, w rodzaju: "dokąd na wakacje", "gdzie do knajpy", "kupić loft czy mieszkanie". I bada je niczym antropolog. Okładki pism kuszą historiami: "Porzucili miasto - odnaleźli siebie", "Exodus mieszczuchów zmienia oblicze polskiej wsi", "Neo-ziemiaństwo", "Gwiazdy, które uciekły od cywilizacji"?

Paweł Wolak i Katarzyna Dworak, para artystów z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, odpowiada autorskim spektaklem "Sami". Opowieść o parze, która porzuca życie w wielkim mieście i kupuje wymarzony domek na łonie natury, szybko pokazuje drugie dno. Kryzys w ich związku nie polegał na błędnym doborze miejsca do życia, ale na błędach w budowaniu wzajemnych relacji. Mit "Zmień miejsce - zmienisz życie" rozpada się na oczach widzów z każdą kolejną sceną, dowcipnego choć niosącego pesymistyczne przesłanie spektaklu” – zauważa teatralna recenzentka Gazety Wyborczej Joanna Derkaczew.

„Marzenie o samotności we dwoje okazuje się jednak złudne. Zza każdego krzaka może rozlec się nagle przeciągłe: „Sąsiaaaad!!!”, w każdych drzwiach może pojawić się histeryczny ksiądz, sprytny kuternoga, wioskowy idiota czy wyszczekana urzędniczka z gminy. Seria komediowych scenek unosi małżeńską parę na skraj emocjonalnej przepaści. Wśród śmiechów i chichotów uczucia giną jak polne żaby deptane w czasie pikniku. Emancypacja we dwoje zmienia się w emancypację „od siebie””- dodaje ta sama autorka w Wysokich Obcasach, które przyznały legnickiemu spektaklowi miano teatralnego hitu.

„Wychodzi, że to spektakl o końcu idealizmu. Prawdziwy prawdą 40-latków zmuszonych do odpowiedzi na niechciane "dojrzałe" pytania: co teraz zrobić ze swoją wolnością, własnością, miłością? Jak na nowo zdefiniować przyjaźń, rozmowę, spotkanie? I wreszcie: jak żyć, do cholery? Najbardziej w bohaterach podobało mi się właśnie to ich powtórne, rozpaczliwe, ale konieczne uczenie się świata i siebie” – analizuje motywy podjęcia tematu i przesłanie przedstawienia Łukasz Drewniak w Przekroju.

„Nie byłoby jednak tak dobrego odbioru, gdyby nie trafny dobór aktorów. Reżyserzy i scenarzyści w roli Kasi i Pawła obsadzili ... siebie. Efekt? Oglądanie ich to czysta przyjemność. Grają tak przekonująco, że po kilku minutach zapominamy, że jesteśmy w teatrze, a pojawia się poczucie, że przebywamy u nich na wsi. Jak do tego dodamy świetny humor i dobre dialogi, to będziemy mieli pełny obraz "Samych"” – ocenia Piotr Bogdański z Wiadomości Wałbrzyskich.Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
SAMI

reżyseria:  Katarzyna Dworak i Paweł Wolak
asystent reżysera: Bogdan Grzeszczak
scenografia: Bogdan Cieślak
kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka: Kormorany w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Artur „Gaja” Krawczyk oraz gościnnie Jan Daniluk
premiera: 23 lutego 2008

Grają: Magda Biegańska, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Bogdan Grzeszczak, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Tadeusz Ratuszniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Zbigniew Waleryś, Łukasz Węgrzynowski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak oraz statysta Wiktor Krysiak.

spektakle na dużej scenie 3 i 4 maja (sobota-niedziela) o godz. 19.00

bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)