„O Feliksie, który przyniósł szczęście” to piękna, alegoryczna baśń sceniczna, napisana przez Krystynę Jakóbczyk na podstawie opowiadania znanego żydowskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Issaca Bashevisa Singera. Opolski teatr czterokrotnie pokaże to przedstawienie na scenie legnickiego Teatru Modrzejewskiej (16 i 17 kwietnia).

O tym, że dobrze jest mieć szczęście, każdy wie. O tym co dzieje się kiedy Szczęście z Nieszczęściem zakładają się o Wino Zapomnienia, a zakład dotyczy ludzkiego losu - dowiecie się Państwo oglądając przygody dzielnego Feliksa, o którego los założyły się potężne, olbrzymie wręcz Moce. Barwne i rozśpiewane, pełne fantazji i scenicznego rozmachu widowisko „O Feliksie, który przyniósł szczęście” bawi i uczy, śmieszy i zastanawia - gdyż przypomina każdemu z nas, że: „Życie to jest twarda sztuka! /Ale ty nań się nie obrażaj,/Dobra i prawdy wszędzie szukaj!”

O szczęściu mówiono już wiele i wielu o nim pisało. Samo słowo "szczęście" stało się w kulturze rodzajem klucza, czymś niedookreślonym, ale i wszechobecnym w ludzkiej myśli. Pojęciem, nad którym już od starożytnych czasów pochylają się filozofowie, mędrcy i zwykli ludzie. Kwestią nierozstrzygalną, choć podano na nią już tysiące recept. Wszyscy bowiem dążą do szczęścia, ale któż wie, czym ono tak naprawdę jest? Czy istnieją jakieś powszechne jego wyznaczniki?

Wielkie pytania są sformułowane w tekście Krystyny Jakóbczyk prostym i jasnym językiem. Reżyser Petr Nosálek opierając się na tej prostocie, stworzył przede wszystkim atrakcyjne widowisko dla dzieci. Dużo tu porywającego śpiewu, muzyki i tańca. Interesujące są kostiumy, które, choć wywiedzione z bardzo szablonowych skojarzeń (np. jasne kolory symbolizują dobro i szczęście, ciemne - zło i nieszczęście) nie pozostały banalne i ostatecznie dopowiedziane. Efektowny obraz sceniczny wzbogaca scenografia (Pavel Hubièka) oscylująca między nowoczesnością (duże szklane ściany), a tradycją (królewska karoca, posąg lwicy-sfinksa, czy drewniane drzwi i bar jak w typowej karczmie). Na zakończenie czeka na dzieci cenny i łatwy do zapamiętania morał. Własnemu szczęściu trzeba zawsze trochę pomóc.

Kiedy spektakl dobiega końca, dzieci powoli odnajdują proste odpowiedzi na trudne pytania, które tak często i bezpośrednio zadają starszym. Dorośli natomiast ze smutkiem odkrywają, jak już dawno wyrzucili ze swojego życia te niezwykle ważne, głęboko filozoficzne i tylko z pozoru "dziecięce" wątpliwości i z zaskoczeniem przypominają sobie, jaka jest droga do tego, by los się do nas uśmiechnął.

Petr Nosálek wyreżyserował sztukę Krystyny Jakóbczyk ani przez chwilę nie zapominając o tym, że jest ona zainspirowana utworem wybitnego żydowskiego pisarza (laureata literackiej Nagrody Nobla) Isaaca Bashevisa Singera.  Odniesienia do żydowskiej kultury są największym atutem tego przedstawienia.

„Dobrze, że reżyser nie zrezygnował z tego wątku, mimo że całą uniwersalną fabułę i przesłanie można było przecież opowiedzieć właściwie w każdych innych realiach. Wydaje się, że nawiązania do żydowskiego folkloru są jednocześnie ukłonem twórców w stronę dorosłych widzów, dla których z pewnością będą miały one w przedstawieniu nadrzędną wartość. Dzięki nim opowieść Nosálka ma szansę stać się pretekstem do rozmowy nie tylko o tym, czym jest szczęście, ale również o wielkiej kulturze, która tak bardzo się od nas oddaliła” – napisała Aleksandra Konopko z Nowej Siły Krytycznej.

Opolski Teatr Lalki i Aktora
O FELIKSIE, KTÓRY PRZYNIÓSŁ SZCZęŚCIE

reżyseria: Petr Nosálek
scenografia: Pavel Hubièka
muzyka: Krzysztof Dzierga
premiera: 20 kwietnia 2007

spektakle na dużej scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy
w środę 16 kwietnia o godz. 10.00 i 12.00
w czwartek 17 kwietnia o godz. 9.00 i 11.00

bilet: dla dzieci - 15 zł, dla dorosłych - 20 zł
rezerwacja: tel. 076-72-33-505 lub e-mail: bilety©teatr.legnica.pl