Z zagranicy nadeszły kolejne zaproszenia do udziału w festiwalach i przeglądach dla polsko-czeskiej komedii Jacka Głomba. W ciągu najbliższych dwóch tygodni kwietnia „Operacja Dunaj” pokazana będzie w południowobawarskim Selb, na porugalskiej Maderze, weźmie też udział w przeglądzie dorobku kina polskiego w Berlinie.

Tegoroczne podróże „Operacji Dunaj” rozpoczną się od udziału w konkursie 33. Dni Filmów Pogranicza (Grenzland-Filmtage) w południowobawarskim Selb (5 km od granicy z Czechami), który rozpocznie się już w najbliższy czwartek 8 kwietnia i potrwa do niedzieli 11 kwietnia. Ten „skromny festiwal z wielką tradycją”- jak piszą o nim organizatorzy - od swoich początków w 1977 roku poświęcony jest promocji dorobku kinematografii europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem filmowego dorobku Europy Środkowej.

W poniedziałek 12 kwietnia perypetie załogi polskiego czołgu uczestniczącego w niesławnej inwazji na Czechosłowację w 1968 roku pokazane zostaną w głównym konkursie 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Funchal na portugalskiej Maderze. „Operacja Dunaj” jest jednym z dziesięciu (i jedynym z Polski) filmów, jakie zaproszone zostały do tego konkursu i pokazana zostanie w sekcji pełnometrażowych filmów fabularnych

Kolejnym przystankiem kwietniowej podróży filmu będzie stolica Niemiec. W dniach 15-21 kwietnia odbędzie się tam bowiem 5. Festiwal Film Polska - panoramiczny przegląd dorobku polskiego kina zorganizowany przez Instytut Polski w Berlinie. Niemieckiej (ale i polskiej) publiczności zaprezentowana zostanie niemal setka polskich filmów w dziesięciu sekcjach - od nowości fabularnych, po retrospektywę kina polskiego, filmy niezależne, krótkometrażowe i studenckie, aż po przegląd filmów poświęconych Solidarności (w 30 rocznicę narodzin ruchu). „Operacja Dunaj” wyświetlana będzie w Berlinie dwukrotnie 18 i 19 kwietnia.

W festiwalu na Maderze oraz w przeglądzie berlińskim swój udział zapowiedział reżyser filmu Jacek Głomb.

Od lipca ubiegłego roku „Operacja Dunaj” pokazywana była wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach odwiedzając kolejno: czeskie Karlowe Wary, portugalski Setubal, niemiecki Mannheim-Heidelberg, gościła w tureckiej Antalyi, hinduskich Goa, Kerali, Czenai i Pune oraz w amerykańskiej stolicy Polonusów Chicago.

Grzegorz Żurawiński