Polsko-czeska superprodukcja w reżyserii Jacka Głomba z gwiazdorską obsadą ponownie na ekranie w Legnicy. Na klubową, ale dostępną dla wszystkich chętnych projekcję zaprasza kino „Piast” i miłośnicy filmu z Legnickiego Centrum Kultury w poniedziałek 26 kwietnia (godz. 18.00).

Fabularny debiut filmowy Jacka Głomba to opowieść o załodze polskiego czołgu (Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak i Maciej Nawrocki) weterana II Wojny Światowej o wdzięcznej nazwie „Biedroneczka”, która uczestniczy w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Według scenariusza, który napisali legniczanin Robert Urbański i Jacek Kondracki, wysłużony czołg T-34 gubi drogę tuż po przekroczeniu granicy i wjeżdża w gospodę "Pod Krecikiem”. Tam utyka, zaś polscy pancerni próbują naprawić maszynę. Sprawa komplikuje się, gdy zaprzyjaźniają się z miejscowymi i muszą zrewidować swoje poglądy na czechosłowackich „buntowników”. Do tego coraz bardziej podobają im się czeskie dziewczyny…

„Głomb wspólnie z Jirim Menzlem (wystąpił w podwójnej roli aktora i opiekuna artystycznego) sklejają swoją historię z klisz, by pokazać, że nie ma przed nimi ucieczki. Postrzegamy się przez stereotypy i skoro nie możemy tego zmienić, przynajmniej się z tego śmiejmy. A że jest to śmiech inżyniera Mamonia, a więc zawsze z tego samego – cóż poradzić. Lubimy jak Zamachowski gra pierdołę, Maciej Stuhr wrażliwego studenta, kochamy seks na sianie i ludowe mądrości. Jacek Głomb serwuje nam to wszystko plus garść cytatów z PRL-owskiej popkultury od „Czterech pancernych...” po „CK dezerterów” w zestawie XXL. Smacznego” - zachęcał Michał Burszta z Przekroju.

Film, który swoją premierę miał latem ubiegłego roku (w lipcu w czeskiej Pradze, zaś w sierpniu w Nowej Rudzie i Legnicy) sporo podróżował po festiwalowym świecie (Karlowe Wary, Setubal, Mannheim-Heidelberg, Antalya, Goa, Kerala, Czenai, Pune, Chicago). Od kilku miesięcy nie ma go już na legnickich ekranach.

Jedyna projekcja w kinie „Piast” to okazja dla tych, którzy jeszcze go nie widzieli. Tym ciekawsza, że miłośnicy Teatru Modrzejewskiej zobaczą w nim wielu byłych i aktualnych aktorów tej sceny. Występują w nim bowiem: Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak, Joanna Gonschorek, Tadeusz Ratuszniak, Magdalena Biegańska, Zbigniew Waleryś, Paweł Wolak, Grzegorz Wojdon i Paweł Palcat.

Bilet wstępu kosztuje 12 zł. To miesięczna składka członkowska Klubu Miłośników Filmu, w ramach której w kwietniu obejrzeć można także dwa inne filmy: 12 kwietnia „Elitarni” reż. Jose Padilha,  prod. 2007 Brazylia/Holandia/USA oraz 19 kwietnia „Happiness”, reż. Todd Solondz, prod. 1998 USA.

(żuraw)