Zaledwie w kilka tygodni po ukazaniu się DVD z polsko-czeską komedią „Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba film można obejrzeć on-line na komputerze. Za niewielką opłatą (1,80 zł) można „piracką” kopię filmu ściągnąć z sieci. Pomijając nawet wszelkie zastrzeżenia natury prawnej i moralnej - z uwagi na jakość obrazu i dźwięku - nie warto.

Film, który swoją premierę miał latem ubiegłego roku (w lipcu w Pradze, w sierpniu w Polsce) zanim trafił do sprzedaży na płytach sporo podróżował po festiwalowym świecie (Karlowe Wary, Setubal, Mannheim-Heidelberg, Antalya, Goa, Kerala, Czenai, Pune, Chicago). Teraz bez najmniejszego trudu obejrzeć go może każdy posiadacz komputera podłączonego do sieci. Na przykład TUTAJ.

W trybie on-line można obejrzeć jednak zaledwie pierwszych 10 minut filmu, w bardzo niskiej jakości i z... czeskimi napisami w czołówce! Za niewielką opłatą całość można jednak ściągnąć z sieci (ze względu na fatalną jakość kopii, plik jest mocno skompresowany i ma zaledwie 700 MB - odradzam).

Fabularny debiut Jacka Głomba to opowieść o załodze polskiego czołgu (Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak i Maciej Nawrocki) weterana II Wojny Światowej o wdzięcznej nazwie „Biedroneczka”, która uczestniczy w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Według opowieści, którą napisali Robert Urbański i Jacek Kondracki, wysłużony czołg T-34 gubi drogę tuż po przekroczeniu granicy i wjeżdża w gospodę "Pod Krecikiem”. Tam utyka na dwa dni, podczas których polscy żołnierze próbują naprawić maszynę. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy zaprzyjaźniają się z miejscowymi i muszą zrewidować swoje poglądy na czechosłowackich „buntowników”.

Na ekranie pierwsza klasa aktorska Czech: Eva Holubova, Boleslav Polivka i Jiri Menzel, zaś Polskę – oprócz już wymienionych - reprezentują także Zbigniew Zamachowski i Tomasz Kot oraz liczna grupa aktorów związanych z legnicką sceną, w tym – w brawurowej roli wojskowego politruka  – Joanna Gonschorek.

Także wydaną w ubiegłym roku książkę duetu Urbański-Kondracki „Operacja Dunaj”, która stanowi rozszerzoną wersję filmowego scenariusza, można już czytać (ściągać) w sieci w formie e-booka.

(żuraw)