Polsko-czeski komediodramat w reżyserii Jacka Głomba można już kupić na płytach DVD. Film dostępny jest zarówno w bezpośredniej sprzedaży, jak i w księgarniach internetowych. Można go także wylicytować na allegro.

Fabularny debiut Jacka Głomba to opowieść o załodze polskiego czołgu (Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak i Maciej Nawrocki) weterana II Wojny Światowej o wdzięcznej nazwie „Biedroneczka”, która uczestniczy w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Według opowieści, którą napisali Robert Urbański i Jacek Kondracki, wysłużony czołg T-34 gubi drogę tuż po przekroczeniu granicy i wjeżdża w gospodę "Pod Krecikiem”. Tam utyka na dwa dni, podczas których polscy żołnierze próbują naprawić maszynę. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy zaprzyjaźniają się z miejscowymi i muszą zrewidować swoje poglądy na czechosłowackich „buntowników”.

Na ekranie pierwsza klasa aktorska Czech: Eva Holubova, Boleslav Polivka i Jiri Menzel, zaś Polskę – oprócz już wymienionych - reprezentują także Zbigniew Zamachowski i Tomasz Kot oraz liczna grupa aktorów związanych z legnicką sceną, w tym – w brawurowej roli wojskowego politruka  – Joanna Gonschorek.

Film to nowość na półkach legnickiego Empiku (39,99 zł). Można go kupić także wysyłkowo w internecie: Merlin – 39,99 zł (w formacie blue ray – 69,99 zł), KDC – 38,50 zł (67,00 zł) lub wylicytować na allegro (cena z 12 lutego godz. 10.00 – 33, 00 zł).

W kasie biletowej legnickiego teatru można także kupić (31 zł) książkę „Operacja Dunaj”, która jest rozszerzoną i wzbogaconą o nowe wątki literacką wersją filmowego scenariusza.

(żuraw)