Galowa projekcja filmu Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil” zainaugurowała w piątek 6 listopada w Chicago 21. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce - najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego. Wśród 70 nowych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji publiczności zaprezentowana zostanie także polsko-czeska komedia „Operacja Dunaj” w reż. Jacka Głomba.

„Operacja Dunaj” pokazana zostanie publiczności już we wtorek 10 listopada, a potem jeszcze dwukrotnie 13 i 15 listopada. W Chicago przebywa producent filmu, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Włodzimierz Niderhaus, który uczestniczy w promocji filmu i spotkaniach z festiwalową publicznością.

Dwudziesta pierwsza edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce potrwa do 22 listopada. Odbywający się od 1989 roku Polish Film Festival in America (PFFA) ma charakter niekonkursowy, a dwa główne przyznawane podczas imprezy wyróżnienia to nagroda "Złotych Zębów" przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz nagroda "Skrzydeł", którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską. Celem festiwalu jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim.

Festiwal, w którym corocznie uczestniczy ponad 35 tys. widzów, cieszy się świetną reputacją w mediach. The New York Times uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, zaś The Chicago Tribune nazywa imprezę przykładem chicagowskiego sukcesu. Oprócz Chicago, miasta o ponad milionowej społeczności pochodzenia polskiego, satelitarne pokazy filmowe odbywają się równolegle w prestiżowych ośrodkach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle, Bostonie, Minneapolis, Rochester i Nowym Jorku.

Rozmach imprezy najlepiej dokumentuje długa lista polskich filmów, które zaprezentowane zostaną publiczności. Oprócz już wymienionych będą to także m.in.: „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Afonia i pszczoły” Jana Jakuba Kolskiego, „Drzazgi” Macieja Pieprzycy, „Enen” Feliksa Falka, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego, „Świnki” Roberta Glińskiego, „Rewizyta” Krzysztofa Zanussiego, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego, „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, „Las” Piotra Dumały - co nie wyczerpuje obszernego programu festiwalu, nawet w kategorii filmu fabularnego.

Wśród blisko 40 filmów dokumentalnych, które będą prezentowane w Chicago, znajdzie się także film o patronce legnickiego teatru Helenie Modrzejewskiej. Blisko godzinny amerykański dokument „Modjeska – woman triumphant” zrealizowała Basia Myszynski. To obraz podboju Ameryki, „osiąganiu rzeczy nieosiągalnych”, dokument o życiu artysty-misjonarza, film o kobiecie, która miała odwagę żyć zgodnie z własną wolą, zrealizowany z okazji setnej rocznicy śmierci najwybitniejsze polskiej aktorki wszech czasów.

Grzegorz Żurawiński