„Operacja Dunaj” w reżyserii Jacka Głomba to polsko-czeska komedia, opowiadająca historię czołgu zaginionego podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 r. Punkt wyjścia filmu związany jest z prawdziwymi wydarzeniami, ale dalsza historia jest fikcyjna. Portal Onet.pl zamieszcza filmową relację z noworudzkiej, polskiej premiery filmu!

Dziennikarze i miłośnicy kina zjechali się we wtorek, 4 sierpnia, do Nowej Rudy, by uczestniczyć w premierze komedii Jacka Głomba - "Operacja »Dunaj«". Na miejscu nie zabrakło aktorów grających główne role: Macieja Sthura, Zbigniewa Zamachowskiego, Przemysława Bluszcza, jak i pozostałych twórców filmu. Film trafi do kin w całej Polsce już 14 sierpnia.

We wtorek, 4 sierpnia, w Nowej Rudzie, w pobliżu pogranicza polsko-czeskiego odbyła się polska premiera komedii Jacka Głomba – "Operacja »Dunaj«". Obecne na miejscu polskie gwiazdy były oblegane nie tylko przez tłum dziennikarzy i fotoreporterów, ale też przez gromadki fanów. Aktorzy z cierpliwością pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.

Scenariusz "Operacji »Dunaj«” powstał jako rozwinięcie sztuki teatralnej napisanej w 2004 roku przez Roberta Urbańskiego. Na konferencji prasowej reżyser opowiadał, jak kilkanaście lat temu usłyszał o historii polskiego czołgu T-34, który wyruszył by zdobyć Pragę, lecz nigdy tam nie dotarł. - Co się z nim stało, nie wiadomo i tu jest miejsce na naszą fantazję – dodaje Jacek Głomb.

Akcja filmu rozgrywa się w 1968 roku podczas “przyjacielskiej” interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Zasłużony polski czołg, o wdzięcznej nazwie “Biedroneczka”, wraz załogą rusza na Pragę. Żołnierzom nie udaje się jednak dotrzeć na miejsce. Czołgiści gubią drogę i zamiast dotrzeć do Pragi z impetem wjeżdżają do wiejskiej gospody. Żeby ruszyć dalej, będą musieli popracować nad poprawą stosunków polsko-czechosłowackich.

Na ekranie zobaczymy polskie i czeskie gwiazdy. W role polskich czołgistów wcielają się: Maciej Sthur (Florian), Robert Bluszcz (Romek), Bogdan Grzeszczak (Edek) i Maciej Nawrocki (Jasiu). Ich zwierzchników grają Zbigniew Zamachowski (kapitan Grążel), Tomasz Kot (porucznik Jakubczak) i Joanna Gonschorek (major Grążlowa).

Wśród mieszkańców czechosłowackiej wsi pojawia się zdobywca Oscara, twórca "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Jiøí Menzel, a także jedna z najbardziej znanych czeskich aktorek Eva Holubová.

Mimo poruszania drażliwej tematyki twórcy postawili sobie za zadanie rozśmieszyć publiczność. - Trudno było z tego tematu zrobić komedię. Narzucałby się kolejny, niezwykle dramatyczny, a może nawet tragiczny film. Tam było wiele ofiar, nie jest to jakiś chwalebny moment w naszej historii. W momencie, gdy wymyśliliśmy, że będzie to film o zaginionym czołgu, który ląduje w czeskiej gospodzie, wiedzieliśmy, że mamy komedię – mówi Jacek Kondracki współscenarzysta filmu.

Po premierze aktorzy zgodnie twierdzili, że film w ciekawy i pozbawiony patosu sposób opowiada o tej niechlubnej karcie naszej historii. - Ten film na pewno da do myślenia ludziom, którzy nic nie wiedzą o tym, że tak było - że wjechaliśmy ludziom do knajpy, mówiąc w przenośni – zapewnia Maciej Sthur.

"Życie jest piękne, zwłaszcza w Czechach" – mówi w filmie działonowy Florian. A Maciej Sthur po projekcji dodaje, że jest to zdanie, z którym w zupełności się zgadza. W kuluarach aktorzy, scenarzyści i reżyser przyznają, że uwielbiają czeskie kino, jednak ich zdaniem, nie może ono konkurować z najlepszym na świecie, czeskim piwem.

Reżyser nie ukrywa, że postawił sobie za cel, by dotrzeć do przeciętnego widza. - Jeśli ktoś mi powie, że zrobiłem ten film pod publikę, to się ucieszę, bo chciałem go zrobić dla ludzi – twierdzi Jacek Głomb. Polscy widzowie będą mogli oceniać efekty pracy filmowców od 14 sierpnia, kiedy film wejdzie na nasze ekrany.

“Operacja »Dunaj«”, to pełnometrażowy debiut 45-letniego Jacka Głąba. Reżyser ma jednak duże doświadczenie teatralne. Na co dzień jest dyrektorem i reżyserem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Pracował także nad teatrami telewizji.

Polskiej premierze "Operacji »Dunaj«" towarzyszyła promocja książki o tym samym tytule. Powieść napisana przez scenarzystów Jacka Kondrackiego i Roberta Urbańskiego jest rozwinięciem losów bohaterów filmu.

Obejrzycie fragmenty filmu oraz wypowiedzi aktorów: Macieja Stuhra, Marthy Issovej i Przemysława Bluszcza, krytyka filmowego Piotra Szygalskiego, a także widzów uczestniczących w noworudzkiej premierze. TUTAJ!  

(Katarzyna Najman, „"Operacja »Dunaj«": już po uroczystej premierze, przed premierą ogólnopolską”, www.film.onet.pl, 7.08.2009)