Bukiet róż prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego dla filmowego debiutanta Jacka Głomba był największą towarzysko-polityczną sensacją środowej legnickiej premiery „Operacji Dunaj”, którą zorganizowało kino Helios. – Film jest ekstra – taki sms nadszedł tuż po premierze. Pisze Grzegorz Żurawiński.

Największa sala legnickiego kina na blisko 500 osób wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Godzinę przed projekcją widzowie mieli wyjątkową okazję do spotkania z twórcami i aktorami tej polsko-czeskiej produkcji filmowej. Z oczywistych powodów najwięcej autografów i wywiadów udzielili obecni na premierowej projekcji Zbigniew Zamachowski i Maciej Stuhr.

- To jest film dla ludzi, nie dla salonu towarzyskiego, nie dla krytyków i nie dla festiwalowych nagród – objaśniał reżyser Jacek Głomb. – Od samego początku chodziło mi o to, by polubili go widzowie. Zatem oddaję go w państwa ręce i pod wasz osąd – dodał.

Wspomnieniami z filmowego planu dzielili się obecni na legnickiej prezentacji „Operacji Dunaj” aktorzy: Maciej Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Maciej Nawrocki, Bogdan Grzeszczak, Magda Biegańska, Paweł Wolak, Zbigniew Waleryś, Martha Issova, Monika Zoubkova i Wojtech Dyk.

Towarzyszyli im, oprócz reżysera, także inni twórcy filmu: Włodzimierz Niderhaus – producent, scenarzyści Jacek Kondracki i Robert Urbański oraz scenograf Małgorzata Bulanda.

„Film jest ekstra, o wiele lepszy niż teatralny spektakl. Jest Hrabal, Kundera i Haszek, To niezła mieszanka „CK Dezerterów”, „Pociągów pod specjalnym nadzorem” i „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”. Dialogi świetne i nareszcie w polskim filmie dźwięk bez zarzutu. Producent podjął dobrą decyzję i nie musi się bać. Jesteśmy dumni” – takiego sms-a, tuż po projekcji, wysłała  legnicka sędzina Joanna Kiełkowicz.

Ci, którzy nie mieli okazji oglądać premierowej projekcji, już niedługo będą mogli obejrzeć ten film. „Operacja Dunaj” pojawi się w repertuarze legnickiego Heliosa 14 sierpnia. Portal lca.pl i Gazeta Legnicka, które patronowały legnickiej premierze, mają dla widzów prezenty ufundowane przez dystrybutora obrazu firmę Monolith Films. Szczegóły podamy w poniedziałek 10 sierpnia.

O filmie mówią Maciej Stuhr i Zbigniew Zamachowski. Obejrzyj relację lca.pl TUTAJ!

(Grzegorz Żurawiński, „Operacja Dunaj” w Legnicy”, www.lca.pl, 6.08.2009)