Jednak rozczarowanie. Nie obciach, nie kompromitacja, ale rozczarowanie. Jednak niezależnie od kwękań zblazowanego krytyka, film Głomba i tak się obroni. Powinien spodobać się zwłaszcza tym widzom, którzy nie odpuszczą żadnej telewizyjnej powtórce „C.K. Dezerterów” czy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” – podsumowuje swoją recenzję Łukasz Maciejewski.

Wierzyłem w ten film, bo pomysł naprawdę był rewelacyjny. Twórcy próbowali zmieścić w jednym projekcie gorzki fragment dwudziestowiecznej, polsko-czeskiej historii, Szwejka i Gombrowicza, ale i opowiedzieć o tym, co nas boli, za pomocą tego, co nas śmieszy. Bez martyrologii, gigantomanii i religijnej piany na ustach: bez narodowej wścieklizny. A kiedy przeczytałem że w filmie wystąpią moi ulubieni czescy aktorzy: Jiøí Menzel, Bolek Polívka, Jan Budaø, Rudolf Hru¹ínský Jr. czy Eva Holubová, ucieszyłem się jeszcze bardziej.

No i jednak rozczarowanie. Nie obciach, nie kompromitacja, ale rozczarowanie. „Operacja »Dunaj«” czerpie z autentycznych zdarzeń: w czasie inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w sierpniu 1968 roku, w okolicach Złotoryi zaginął polski czołg. Do dzisiaj nie wiadomo, co się z nim stało. Wpadł do rzeki, czy „uciekł” do NRD.

Scenariusz Jacka Kondrackiego i Roberta Urbańskiego, wychodząc od tego wydarzenia, opowiada fikcyjną historię. W filmie, latem 68. roku, załoga wysłużonego czołgu T-34, nazywanego pieszczotliwie „Biedroneczką”, miała wziąć udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechy, ale pojazd zgubił drogę i zamiast do Pragi, wjechał lufą prosto do gospody pod nazwą „U Krtka”. Tak wyglądał początek długiej biesiady.

Jacek Głomb chciał opowiedzieć o tragicznej karcie w historii Polski i Czech w tonacji buffo: poprzez gorzki śmiech. Świetnie, ale żeby taki koncept się sprawdził,  spoza tego śmiechu musiałyby wyłonić się twarze nie sympatycznych ludzików, tylko mroczne, gogolowskie gęby. Tymczasem u Głomba jest wyłącznie milusio i trochę nudno. Czas płynie jak zefirek. W zasadzie stoi w miejscu. Wieś, na którą zjeżdżają przygłupawi Polacy jest małoludna i niegramotna, dlatego towarzystwo głównie siedzi i bredzi, popijając umowny kufel piwa.

Piwo za piwem, dowcip za dowcipem, ale jakoś marnie to wszystko się klei. Za dużo w tym filmie fanfaronady, za mało reżyserskich umiejętności. „Operacja »Dunaj«” to także film zbyt teatralny. Tak, jakby nic nie działo się naprawdę, tylko rozgrywało na jakiejś prowincjonalnej scenie. Umowna wojna, umowne koszary, marne granie. Od samego początku widać szwy tej konstrukcji.

Zaskakujące na przykład, że w tym wcale nie tanim filmie (grają gwiazdy) niemal zabrakło statystów, a czeska osada, do której trafia zagubiony czołg, liczy circa dziesięć osób. Poza tym schemat goni schemat. Czesi robią najlepsze knedliki na świecie, piwo się pieni, a czeskie dziewczęta nieszczególnie dbają o cnotę, bo – pomimo pacyfistycznego animuszu – lubią być "macane". Z kolei Polacy, wiadomo – nic nie kumają, niewiele rozumieją, ale są pocieszni i w gruncie rzeczy sympatyczni.

Do tego dochodzą znamienne repetycje z „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, które, jak się zdaje, licencjonowała obecność na planie Jiøíego Menzla. Nie jestem purystą. Nie uważam, że na analogie do arcydzieł mogą sobie pozwolić wyłącznie filmy zbliżone do nich klasą, a jednak uważam że Głomb ze scenarzystami przefajnowali. Pół biedy, że mamy pociąg, dyżurnego ruchu, gołąbki, a zamiast pieczątki na pupce – dziary na bicepsie Przemka Bluszcza (to najlepsza rola w słabym polskim aktorskim teamie), gorzej że reżyser wprowadza do tej trzpiotowatej komedyjki również sytuacje tragiczne wyjęte z klasycznego filmu Menzla. A to już nie cieszy, raczej żenuje.

Niby cały czas narzekam, a przecież myślę że niezależnie od kwękań zblazowanego krytyka, film Głomba i tak się obroni. Powinien spodobać się zwłaszcza tym widzom, którzy nie odpuszczą żadnej telewizyjnej powtórce „C.K. Dezerterów” czy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.

Poza tym Głomb, nie dokonując żadnej historycznej rewizji, udowodnił, że na poważne tematy dotyczące historii najnowszej wcale nie musimy opowiadać w pozycji klęczącej. Dystans jest zbawienny. A już osobliwie ucieszyłem się z tego, że Polacy zostali w „Operacji »Dunaj«” przedstawieni jako mniej lotni kompani sąsiadów z południa. W końcu nasza narodowa megalomania dostała od Pepików klapsa w dupsko samozadowolenia. Do „Wesela” się zagoi.

(Łukasz Maciejewski, „Polski czołg w czeskiej wsi”, Magazyn Film nr 8/2009)