Ruszyły zdjęcia do „Operacji Dunaj”. Będzie to komedia o inwazji na Czechosłowację – pisze Zygmunt Mułek. Jacek Głomb, reżyser legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, wsiadł w pociąg do Hollywood. A właściwie w czołg – wczoraj na planie jego filmowego debiutu polski czołg, wiozący bratnią pomoc Czechosłowacji, z wielkim hukiem wjechał do wiejskiej gospody.

Rozmach towarzyszący tej scenie (to poetycka licencja autora, opisanej sceny nie filmowano – przyp. red. serwisu) nie przyćmił jednak najważniejszego wydarzenia, jakim była bez wątpienia obecność na planie „Operacji Dunaj” słynnego czeskiego reżysera Jirziego Menzla, twórcy m.in.„Pociągów pod specjalnym nadzorem”.

– Jirzi Menzel będzie odpowiadał za czeskiego ducha w filmie – mówił Jacek Głomb na planie. Twórca „Pociągów pod specjalnym nadzorem” nie tylko będzie pomagał w realizacji filmu reżyserowi debiutantowi, ale też zagra jedną z ważniejszych ról – dróżnika.

Zdjęcia rozpoczęły się przed godziną 9. Kręcono sceny na podwórzu przed gospodą, w którą wjechał polski czołg, jadący do Czechosłowacji. Załogę tworzą Bogdan Grzeszczak, Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Maciej Nawrocki. Oprócz nich wystąpią Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski oraz Czesi: Ewa Holubova i Jaroslav Dusek (zagrał w „Musimy sobie pomagać” Jana Hrebejka).

Autorzy scenariusza, Robert Urbański i Jacek Kondracki, zaczerpnęli pomysł z autentycznego wydarzenia. Otóż jeden z polskich czołgów, jadący tłumić praską wiosnę, zagubił się w lasach pod Złotoryją. Reszta to już fikcja. Grający w filmie czołg T 34 z polskim orłem jest w rzeczywistości tankiem z czeskiego muzeum.

Dotychczas w polskim kinie nikt nie zajął się wstydliwym epizodem naszej historii. Także Czesi nie nakręcili na ten temat filmu fabularnego. Jacek Głomb nie zamierza tworzyć poważnej opowieści o tych wydarzeniach. Jego film ma być lekką komedią nawiązującą do takich obrazów, jak „Gdzie jest generał” czy „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

– Chcę zrobić zabawną i poruszającą opowieść, wynikającą z potrzeby serca i wstydu – mówi Jacek Głomb. – Czołgiści są w niej ludźmi, których przerosły wydarzenia.

Film jest produkcją polsko-czeską. Jego realizacja pochłonie dwa miliony euro. Zdjęcia będą kręcone do 20 września w Karpnikach, czeskiej Sobótce i w twierdzy Modlin. Premiera 21 sierpnia przyszłego roku.

Operacja Dunaj

Tytuł filmu „Operacja Dunaj” to oficjalny kryptonim interwencji członków Układu Warszawskiego w Czechosłowacji 21 sierpnia 1968 roku. Sztab wojsk interwencyjnych zlokalizowano w Legnicy. Grupa Armii Północ miała opanować północne i zachodnie Czechy. Grupa Armii Południe dostała rozkaz wkroczenia od strony Węgier, NRD i Ukrainy, zajęcia Słowacji oraz południowej części Czech wraz z Pragą.

(Zygmunt Mułek, „Czterej pancerni na podbój Hollywood”, Polska Gazeta Wrocławska,  2.08.2008)