- Pomysł na przedstawienie "Wlotka.pl" przygotowane przez kultowy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zrodził się w Kołobrzegu. Teraz inauguruje działalność "Stowarzyszenie Kołobrzeg Miastem Sztuki" – zauważa Ewa Dubois z Głosu Pomorza. Legniczanie zagrają spektakl w byłym kompleksie koszarowym trzykrotnie: 13,14 i 15 sierpnia.

- Gdy pierwszy raz przyjechałem do Kołobrzegu, dowiedziałem się, że młodzi ludzie uciekają stąd, szukają swego miejsca w świecie. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak jest, dlaczego nie można mieszkać w Polsce? Ale w czasie realizacji wyszła nam sztuka o ludziach, który chcą tu zostać, tylko nie zgadzają się na rzeczywistość i chcą ją zmienić - mówi Tomasz Sobczak, jeden z pomysłodawców sztuki, współpracujący z reżyserem i autorem scenariusza Pawłem Kamzą.
Według Sobczaka sztuka zawieszona jest w przestrzeni między Kołobrzegiem a Legnicą, czyli może dziać się w każdym miejscu w Polsce. Młodzi, którzy nie chcą wyjeżdżać z kraju, animują ruch "No RP, teraz PL". Co z tego wynika, można będzie dowiedzieć się podczas przedstawień odbywających się od niedzieli do wtorku.
W produkcję przedstawienia włączyło się "Stowarzyszenie Kołobrzeg Miastem Sztuki", które chce promować nas jako ośrodek nowoczesnej kultury, liczący się w kraju i Europie. Jego założyciele: Tomasz Sobczak, Robert Knuth i Rafał Kolikow zapewniają, że warto o to walczyć, bo miasto ze swoimi walorami turystycznymi zasługuje również na miano centrum kulturalnego, inspirującego innych. - Chcemy stworzyć platformę dla wszystkich, dla których ważny jest rozwój kulturalny miasta - mówi Rafał Kulikow.

**************************************************************

Wlotka.pl – scenariusz i reżyseria Paweł Kamza
Premiera: 7 maja 2006 Scena na Piekarach Teatru Modrzejewskiej w Legnicy


Rewolucja to sprawa ducha, mówi jeden z bohaterów sztuki. 11 postaci przedstawienia nosi ją w sobie. Pielęgniarkę hospicjum porzucił mąż, pije. Dziennikarka popularnego programu tv ma romans z księdzem. Księdzu, kapelanowi hospicjum, wzrasta ilość zgonów. Biznesmenowi pali się fabryka i opuszcza go żona. Żonę porzuca młody kochanek. Miasto po dwudziestu latach odwiedza bibliotekarka z Opery Wiedeńskiej, mimowolna sprawczyni aresztowania męża pielęgniarki. Hodowcy gołębi pozostało 5 dni życia…
Polska rzeczywistość .Wyjechać, czy zmienić otaczający świat? Bezrobotny politolog i troje studentów nie chcą wyjeżdżać. Animują ruch „NO RP, TERAZ PL” poprzez Internet. Nie są osamotnieni…